Depremzedelerin Diyar Galeria’da yeni bir hasar tespiti için yaptıkları çağrı üzerine yapılan incelemede de binanın ağır hasarlı olduğu yönünde görüş bildirilirken, kısa süreli tahliye izni için çağrılar sürüyor.

Diyar Galeria sakinleri ve esnafların kısa süreli tahliye çağrısı yanıtsız kaldı.

Lice’de çocuğa ‘işkence’ olayında 2 polis serbest bırakıldı Lice’de çocuğa ‘işkence’ olayında 2 polis serbest bırakıldı

Diyar Galeria’da evi ve işyeri bulunan depremzedelerin ziynetlerini ve özel eşyalarını alabilmek için yetkililere yaptığı kısa süreli tahliye çağrıları bir türlü karşılık bulmadı.

Maraş depremlerinde Diyarbakır’da yıkılan 7 binada biri olan Diyar Galeria AVM’nin ayakta kalan bloklarında evi ve dükkanı bulunan depremzedeler, kısa süreli tahliye izni için seslerini duyurmaya çalıştı. Ancak binada ağır hasar olması nedeniyle tahliye için izin çıkmadı.

Depremde bir bölümü yıkılan Diyar Galeria’nın ağır hasar alan diğer bölümleri için başlayan kontrollü yıkıma, binada kalan hayvanların kurtarılması için ara verildi. Kurtarma çalışmaları sonunda 13 kedi kurtarıldı.

Galeria’da mahsur kalan hayvanların kurtarılmasının ardından, binada kalan ziynetlerini ve özel eşyalarını almak isteyen depremzedelerin tahliye çağrıları ise sürdü. Depremzedelerin çağrıları üzerine binada yeni bir heyet incelemede bulundu. Edinilen bilgilere göre, heyetin incelemesinde binanın ağır hasarlı olduğu yönünde görüş belirtildi.

Galeria’daki depremzedeler bugüne kadar kısa süreli tahliye taleplerini dile getirmek için 2 kez oturma eylemi yaptı. Yetkililere seslenen mağdurlar, yıllar boyunca sağladıkları birikimlerin ve özel eşyalarının enkaz altında kalmaması için bir alternatif geliştirilmesi gerektiğini dile getirirken, çağrılarının karşılıksız kalması ise yaşadıkları mağduriyeti daha da arttırdı.

Galeria’da yıkıma verilen arada kısa süreli tahliye umutlarını koruyarak olumlu bir yanıt beklentilerini sürdüren depremzedeler, ziynetleri ve özel eşyaları enkaz altında kalmasın diye çabalarını sürdürüyor.

Öte yandan Galeria’daki depremzedeler, ağır hasar raporu verilen binada olası bir yıkımda enkaz altında kalacak maddi varlıklarının tazmini için yetkililerden herhangi bir güvence verilmemesine de tepki gösteriyor. Depremzedeler, Valiliğe verdikleri dilekçelerde mal beyanında bulunarak, olası bir yıkımda uğrayacakları zararın karşılanmasını talep ediyor.

Depremde hasar alan binalarda hasar durumuna göre tahliye işlemlerine ilişkin genelgenin esnetilmesi çağrısı yapan Galeria’daki depremzedeler, kısa süreli tahliye izni talepleri için yarın saat 13:00’da Diyar Galeria AVM önünde toplanarak seslerini yetkililere duyurmaya çalışacaklarını belirtiyor.

Diyar Galeria'daki depremzedeler adına sözcülük yapan Serpil Tura Kaydal, kısa süreli tahliye izni için yetkililere çağrılarının süreceğini belirtti.