Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 21 Mart’ta 14 yaşındaki Y. D.’yi zırhlı araca bindirerek işkence yapıp, “Kürtlere küfür et, İstiklal Marşı, Mehmetçik Marşı ve Gençlik Hitabe’nin ezberle” şeklinde ölümle tehdit edilen ve daha sonra elleri ayaklarını bağlayarak bir dere bataklığında ölüme terk eden 5 polise istedikleri suçlamadan iddianame hazırlandı.

Lice Emniyet Amiri A.O ile polisler H.Ç, İ.A, E.Ö, G.B hakkında "kasten silahla ve kamu görevlisinin sahip olduğu nüfus kötüye kullanmak suretiyle yaralama" suçlamasıyla yürütülen soruşturmada, şüpheli polisler hakkında, "işkence", "yaralama" "darp" gibi suçlardan değil, "Tek suçumuz işlem yapmadan bırakmaktı" dedikleri suç kapsamında olan "hürriyeti tahditten" iddianame hazırlandı. İddianame Lice Sulh Ceza Hakimliği tarafından kabul edildi.

Diyarbakır barosu, Lice ilçesinde 14 yaşındaki Y.D.nın kolluk güçlerince hukuk dışı alıkonularak işkence ve kötü muamelede bulunulmasına ilişki yaptığı suç duyurusu üzerine hazırlanan iddianamede, “işkence ve kasten yaralama suçlarına” yer verilmemesi nedeniyle, Lice Asliye Ceza Mahkemesine iddianamenin iadesi talebinde bulundu.

Diyarbakır Barosu’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Lice ilçesinde 14 yaşındaki Y.D.nın kolluk güçlerince hukuk dışı alıkonularak işkence, insanlık dışı ve kötü muamele yasağını ihlal edici fiziki ve sözlü saldırıda bulunulması nedeniyle yaptığımız suç duyurusuna istinaden 5 şüpheli hakkında 'Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Bırakma Suçu' kapsamında iddianame hazırlanmıştır. İddianamede işkence ve kasten yaralama suçlarına yer verilmeyerek suç tanımının eksik nitelendirilmesi nedeniyle Lice Asliye Ceza Mahkemesine iddianamenin iadesi talebinde bulunulmuştur.” denildi.

İ.A, E.Ö, G.B "kasten silahla ve kamu görevlisinin sahip olduğu nüfus kötüye kullanmak suretiyle yaralama" suçundan tutuklu bulunduğu, Lice Emniyet Amiri A.O polisler H.Ç’nin adli kontrol tedbirine tabi tutulduğu soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede, şüpheli polislerin soruşturma aşamasındaki suçlamaları reddettiği ifadelerine yer verildi.  Y. D. için verilen darp raporlarına yer verilen iddianamede, Y. D.'nin araç içinde darp edildiğine ve hakaret içerikli küfürlere maruz kaldığı yönündeki beyanları ise "soyut beyanlar" olarak değerlendirildi. Y. D.'nin elleri ve ayaklarının araç içinde plastik kelepçe ile kelepçelendiği ve bir dereye bırakıldığı yönündeki beyanlarının ise kamera kayıtlarında Y. D.'nin zırhlı araçtan bırakılmasının ardından 3 dakika sonra kendi başına tanık U. A.'nın yanında yürüdüğünün görüldüğü belirtilen iddianamede, bunun mümkün olamayacağı iddia edildi.

Kadir Şeker tahliye oldu Kadir Şeker tahliye oldu

Polislerin Y. D.'nin yaşını öğrendikten sonra plastik kelepçeleri çıkardıkları, ayaklarına, kafasına basmadıkları yönündeki iddialarının "doğru" kabul edildiği iddianamede, şüpheli polislerin Y. D.'yi zırhlı araç içinde 25-30 dakika izinsiz olarak tutmalarıyla "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" ve Y. D.'nin cep telefonlarını araçtan atmalarından dolayı da "mala zarar verme" suçu işledikleri belirtildi.

İddianamede "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan 1 ile 5 yıl arası, "mala zarar verme" suçundan 4 ay ile 3 yıl arası değişen hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi.