SUR AJANS/ Diyarbakır Barosu IŞİD’in 3 Ağustos 2014’te Şengal’de Ezidilere yönelik gerçekleştirdiği katliamın yıl dönümünde yazılı bir açıklama yapıldı. “Şengal’i Unutmayacağız” başlığıyla yapılan açıklamada dünya ülkelerine çağrıda bulunuldu.

IŞİD'in 3 Ağustos 2014 tarihinde Ezidilere dönük gerçekleştirdiği ve "74'üncü Ferman" olarak bilinen katliamın üzerinden 9 yıl geçti.

Kürtçe, Wiktionary’de dünyanın en zengin 8’inci dili Kürtçe, Wiktionary’de dünyanın en zengin 8’inci dili

Ezidi kurum ve örgütleri, Herdan’daki toplu mezarları ziyaret ederek, katliamda hayatını kaybedenleri andı. Şengal sakinleri, Ezidilerin haklarının korunması konusunda uluslararası güçlere çağrıda bulundu.

Benzer bir çağrıda Diyarbakır Barosu’ndan geldi. Ezidilere yönelik katliamın yıl dönümünde açıklama yapan Diyarbakır Barosu, dünya ülkelerinin bu katliamı soykırım olarak tanıması gerektiği yönünde çağrıda bulundu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“3 Ağustos 2014’te tüm Dünyanın gözleri önünde İŞİD’in Şengal'e yönelik işgal saldırısında; binlerce insan katledildi, yüzbinlerce insan yerlerinden edildi, zorla alıkonulan kadınlar sistematik cinsel işkence ve cinsiyetçi şiddet biçimlerine maruz kaldı.

Bir kez daha; Ezidilere yönelik katliamın, bütün ülkelerce soykırım olarak tanınması çağrısında bulunuyor, insanlığa karşı işlenen bu ağır suçların faillerini ve kendileriyle işbirliği içinde olanları lanetliyor, yaşamını yitirenleri saygıyla anıyoruz.”

şengal

Bugün çeşitli ülkelerde de Ezidi halkı için çeşitli anma ve protesto etkinlikleri düzenlenecek.