CHP Diyarbakır İl Başkanlığı, 6 ilçeye dair yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “6 ilçemizdeki yönetim değişikliğini Eylül ayında kongreyle seçilen yeni İl Yönetimi talep etmiş, MYK tarafından da uygun bulunarak, değişiklik cihetine gidilmiştir” denildi.

CHP Diyarbakır İl Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle: “Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanlığı’nda 6 ilçemizde il Yönetimimizin talebi üzerine, Genel Merkez MYK kararı ile yönetim değişikliğine gidilmiştir.

Görevden alınan kimi yöneticilerin, söz konusu atamaları “CHP ilçelerine kayyım atandı” şeklinde basını harekete geçirip, partiye zarar vermek istedikleri müşahede edilmektedir. Açıkça belirtmek gerekirse, 6 ilçemizdeki yönetim değişikliğini Eylül ayında kongreyle seçilen yeni İl Yönetimi talep etmiş, MYK tarafından da uygun bulunarak, değişiklik cihetine gidilmiştir. Dolayısıyla yapılan atamaların “kayyım” kavramı ile uzaktan yakından ilgisi yoktur. İl Yönetimi’nin isteğinin yerine getirilmesidir.

Ayrıca, görev değişikliğine gidilen eski ilçe başkanları ve yöneticilerinin de daha önce aynı şekilde Genel Merkez MYK tarafından görevlendirilerek ilçe başkanlığına getirildikleri hatırda tutulursa, kendilerinin atamasına karşı çıkmayanların, aynı şekilde görev değişikliği yapıldığında, yeni yönetim için “kayyım” nitelemesi yapması manidardır.

Bir başka konu da CHP Tüzüğü gereği; seçimlere 6 ay kala, henüz kongrelerini yapmamış olan yerel örgütlerin atamalarının, Genel Merkez tarafından yapılması zorunluluğudur. Bu çerçevede görev değişiklikleri sadece Diyarbakır’da değil, 40 ilde ve onlarca ilçemizde gerçekleştirilmiştir.

Kırkat Göleti'nde binlerce balık telef oldu Kırkat Göleti'nde binlerce balık telef oldu

Dolayısıyla tüzükten kaynaklanan bir zorunluluk nedeniyle yapılan değişiklik, kayyım ataması olarak değerlendirilemez. Basının ve kamuoyunun, seçimin hemen öncesinde partimize zarar vermek isteyen kimi çevrelerin algı operasyonlarına itibar etmemelerini önemle rica ederiz.”