SUR AJANS - Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in eğitim öğretmenlerin önlük giymelerine ilişkin yaptığı açıklamaya yanıt veren Diyarbakır Eğitim Sen Eşbaşkanı Zülküf Güneş, öğretmenlerin özgür kıyafet kararının arkasında duracaklarını söyledi.

Diyarbakır Eğitim Sen Eşbaşkanı Zülküf Güneş, öğretmenlerin önlük giymeleri konusuna ilişkin Sur Ajans'a değerlendirmelerde bulundu.

Avukatlar 81 ilden seslendi: Görevimizi yaparken can veriyoruz Avukatlar 81 ilden seslendi: Görevimizi yaparken can veriyoruz

Güneş: Eğitim Sen olarak tek tip kıyafetin karşısındayız

Eğitim Sen’in özgür kılık kıyafet kararını bu yıl da güncellediklerini ve öğretmenlerin bu yönde hareket edeceklerini ifade eden Güneş, Mili Eğitim Bakanı Tekin’in öğretmenlere önlük önerisi üzerine şunları söyledi: “Keşke Milli Eğitim Bakanı öğretmenlere önlük giymeleriyle ilgili öneride bulunmadan önce öğretmenlerin diğer sorunlarıyla, hem ekonomik hem özlük haklarıyla ilgilenmiş olsaydı. Hele ki on günlerde bakanlığın yaptığı seçmeli ders düzenlemesi sonrasında ülke genelinde binlerce branş öğretmenin norm fazlası olma durumuna önce bir çözüm bulsaydı, sonra kılık kıyafetle ilgili bir öneride bulunsaydı daha yerinde olurdu. Hele ki, önlük önermek ya da öğretmenlerin giymesi konusunda, “giyerlerse mutlu oluruz” söylemi çok masumane gelmiyor. Yani bu bir yerden sonra okul müdürlerinin dayatması dönüşebilir. Bakanlık belki zorunlu değil der ama “giyerlerse mutlu oluruz” söylemi yereldeki idarecilerde zorlamaya kadar götürür süreci. Zaten geçmişte atölye öğretmenleri, laboratuvar öğretmenleri ihtiyaç duyduklarında önlük giyiyorlardı. Ben de bir Fen Bilimleri öğretmeni olarak laboratuvarda deney ya da etkinlik yaptığım zaman önlük giydim, giyiyorum da. Ama bakanlığın bütün öğretmenleri tek tip kıyafete zorlaması masumane durmuyor. Biz bu konuya ilişkin kaygılarımızı şimdiden dile getiriyoruz. Bu daha çok kadın öğretmenler üzerinde kılık kıyafete müdahaleye dönüşecek gibi duruyor. Önlükle kadın öğretmenler daha çok kılık kıyafete dönük müdahaleye açık hale gelecek. Eğitim Sen olarak biz bunun tamamen karşısındayız ve zaten var olan bir özgür kılık kıyafet kararımız var. Bu önlükleri isteyen üyelerimiz (laboratuvarda atölyede etkinlik yapan eğitim emekçisi arkadaşlarımızdan ihtiyaç duyanlar) tabii ki giyebilir ama bir zorlamaya dönüşmesi ya da bütün öğretmenlerin tek tip bir kıyafete zorlanması bize masumane gelmiyor. Bizim zaten yıllardır bir özgür kılık kıyafet kararımız var ve biz bu kararımızı bu yıl için de güncelledik. Bu konuda bir zorlamaya uğrayan eğitim emekçileri, üyelerimiz bu kararımız doğrultusunda hareket edebilirler.

Bakan Tekin: Zorunlu değil ama giyerlerse mutlu oluruz

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Bakan Tekin’e öğretmenlerin yeni eğitim-öğretim döneminde önlük giyip giymeyeceği konusunda şunları ifade etti: "Öğrencilere örnek olmaları açısından, öğretmen arkadaşlarımıza tavsiye kararında bulunduk. Bu şu an bir zorunluluk değil. 24 Kasım'da bir aksilik olmazsa öğretmen arkadaşlarımıza önlük hediye etmeyi planlıyoruz. Zorunlu değil ama giyerlerse mutlu oluruz."