Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu (DKKDP), yaşanan sel ve taşkınlara karşı uyarıda bulundu.

Önceki gün etkili olan yağışlar, Urfa ve Adıyaman’da sele döndü, 5 kişinin yaşamını yitirdiği ve 10 kişinin kayıp olduğu bilgisi paylaşıldı. Diyarbakır’da da etkili olan yağışlar, Dicle Nehri’nin kıyısına kurulan çadır kenti etkiledi.

Selin yaşandığı illerde deprem nedeniyle evsiz kalanlar için çadır kentler kuruldu. Sel ve taşkınlar düşünülerek inşa edilmeyen çadır kentler sel nedeniyle risk altında.

Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanış Platformu (DKKDP), de sel ve taşkınlara karşı çadır kentlerde acil tedbirlerin alınması gerektiği noktasında uyarıda bulundu.

KASED Raporu: Kadınlar için çadırlarda güvenli ortam oluşturulmadı KASED Raporu: Kadınlar için çadırlarda güvenli ortam oluşturulmadı

DKKDP, tarafından yapılan açıklamada şöyle ifadelere yer verildi,  “#Şanliurfa'da yaşanan selden etkilenen yurttaşlarımıza geçmiş olsun. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün kentimiz için de yaptığı kuvvetli yağış bekleniyor uyarısı dikkate alınarak başta çadır kent olmak üzere tüm kentte acil tedbirler alınmalıdır! Adıyaman, Şanlıurfa ve Malatya’da yaşanan sel felaketinde yaşamını yitiren yurttaşlarımızı rahmetle anıyoruz. Diyarbakır'da da benzer olayların yaşanmaması için ilgili tüm kurumları teyyakuz halinde tüm önlemleri almaya çağırıyoruz."