Diyarbakır Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce Kulp ilçesinde "İpekböceği Yetiştiriciliği Geliştirme Projesi" çerçevesinde malzeme dağıtım töreni gerçekleştirildi.

Proje kapsamında 700 üreticiye destek sağlandı. 700 üreticiye; 700 adet termometre, 700 torba kireç, 6 bin 500 kilo graft kağıdı, 850 kilo formaldehit ve besleme evlerinin ihtiyacını karşılayacak kadar kangal hortum desteği yapıldı.

Diyarbakır’da Mart’ın son gününde kar yağışı Diyarbakır’da Mart’ın son gününde kar yağışı

Geleneksel yöntemlerle yapılan ipekböceği üretiminde, böceğin çevresel istekleri (ısı, nem) yeterince karşılanmamakta olduğunu ifade eden Diyarbakır Tarım ve Orman il Müdürü Mustafa Ertan Atalar, "Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü tarafından finanse edilen malzemeleri üreticilerimize dağıtıp bundan sonra ipekböceği üretim kapasitesini artıracağız. Verimliliğin artması durumunda Ülkemizdeki ipekböceği üretimi daha fazla artmış olacak. Bu artışın getireceği verimlilik hem üretici sayımızı hem de üreticimizin gelirinde daha fazla artış olmasına olanak sağlayacak. Hayırlı olsun” ifadelerine yer verdi.

Törene Kulp Kaymakamı Mustafa Gözlet, Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Selman Karayaka ve çok sayıda üretici katıldı. Program çekilen hatıra fotoğrafıyla son buldu. (Kaynak: İHA)