Bu yıl “Her der Newroz, her dem azadî” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” şiarıyla gerçekleştirilen ve Maraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde yaşamını yitirenlere adanan Newroz’un final kutlaması, Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde bulunan Newroz Parkı’nda gerçekleştiriliyor. Sabah saatlerinden itibaren yönünü Newroz Parkı’na çeviren gençler ve kadınların yoğunluklu olduğu kent halkı, uzun süre meydanda yapılan aramayı bekledi.

5 koldan meydana giriş

Sabahın erken saatlerinden itibaren sloganlarla Newroz Parkı’nın yolunu tutanlar, Qamişlo Bulvarı’ndan iki ayrı giriş, Newroz Caddesi ve Bağcılar Mahallesi’nden 4 ayrı girişlerde polis kontrolünden sonra alana giriş yapmaya başladı. Alana girişlerin başlamasından sonra saat 09.30’da protokol kapısından girişler başladı. Gazeteciler, 3 ayrı arama noktasından geçtikten sonra meydana giriş yapabildi.

Depremde yaşamını yitirenlere başsağlığı mesajı

Newroz meydanında bulunan ve siyahlara bürünen dev sahneye, Maraş merkezli depremlerde yaşamını yitirenler için “Bila serê gelê me sax be” (Halkımızın başı sağolsun) şeklinde Kürtçe başsağlığı mesajı yazıldı.

Jına Emînî ve Kemal Kurkut’un posteri asıldı

Girişlerin başlamasıyla gençlerin akın ettiği Newroz meydanına, İran’da rejim güçleri tarafından katledilen Jîna Emînî’nin “Bi tayê porê Jîna Emînî, em ê tekoşîna jinê bilintir bikin” yazılı posteri ile 2017 Amed Newrozu’nda polis tarafından öldrülen Kemal Kurkut’un “Kemal Kurkut ölümsüzdür” yazılı posteri asıldı.

Zümrütkent Kavşağı üzerinde bulunan polis arama noktasında sabahın erken saatlerinde gençler ve kadınlar yöresel kıyafetleriyle alana akın etti. Karacadağ eteklerinden ise gençler, her sene olduğu gibi Newroz meydanına atlarıyla giriş yaptı.

Gençler kortej halinde meydana yürüyor

HDP Gençlik Meclisi ve Demokratik Öğrenci Meclisleri (DÖM), “Bı rihê nûjen Kawa, Bi rihê, Kemal Kurkut, ciwanên azad dimeşin” yazılı pankartla Newroz alanına yürüdü.

 Kent halkının zılgıtlar, alkışlar ve sloganlar eşliğinde Newroz meydanına akışı sürüyor. (Kaynak: MA)