Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Milletvekili Adalet Kaya ve partisinden oluşan bir heyet, DEDAŞ’ın tarafından elektriği kesilen Diyarbakır’ın Silvan İlçesi’ne bağlı köy ve mezraları ziyaret etti. Kaya,3 gündür elektrikleri kesik olan köylüleri dinledi.

Ziyaret sırasında konuşan Kaya, çözüm için yetkililerden cevap beklediklerini ifade etti. Kaya, “Köylülerin hastaları var, klima buzdolabı kullanamıyorlar. Sıcak havaların yüksek olduğu bu günlerde yapılan elektrik kesintisiyle hayatları korkunç bir evreye girmiş durumda” diye konuştu. Kaya, “Hukuki bir dayanak olmadan elektrikler kesilmiş. Bölgede tek dağıtım şirketi olan DEDAŞ, bunu bir cezalandırma yöntemi olarak hem köylüler hem de çiftçiler üzerinde kullanıyor. Yaz başından beri her ilçe ve her köyde DEDAŞ’ın yaptığı zulmü konuşuyoruz. Bu köylerde de yine hukuksuzca zulüm gerçekleşiyor” ifadelerini kullandı.

Kaya, sürecin takipçisi olacaklarını sözlerine ekledi.

Elektrikleri 3 gündür kesik

Türkiye’nin en ucuz büryanı onlarda ama yiyemiyorlar Türkiye’nin en ucuz büryanı onlarda ama yiyemiyorlar

Diyarbakır’ın Silvan ilçesine bağlı Baxçecik, Çekiya, Mireliyan, Zoravaya Kevn, Zoravaya Nû, Dida, Kurêşa köyleri ile bu köylere bağlı Köprülü Bağ, Tepebaşı, Çukurkayank, Yeşil Bahçe, Kaniya Gûla ve Huseyna köyünün elektriği 3 gündür kesik.