Diyarbakır Bağlar’da önce “ağır hasarlı” diye mühürlenen bina daha sonra “orta hasarlı” olarak değiştirildi. Bina sakinleri ise konuyu yargıya taşıdı.

Maraş merkezli şiddetli depremlerden etkilenen 11 ilden biri olan Diyarbakır’da 411 yurttaş hayatını kaybederken, binlerce yapı için acil yıkım kararı verildi. Ekipler, yapıların denetimini sürdürürken, Diyarbakır’ın Bağlar ilçesine bağlı Selahattin Eyyubi Mahallesi Urfa Bulvarı'nda bulunan 30 daireden oluşan 10 katlı Kılıç-5 Apartmanı için “ağır hasarlı” raporu verildi.

Deprem bölgesinde THY uçağı geç kaldı, yolcular tepki gösterdi Deprem bölgesinde THY uçağı geç kaldı, yolcular tepki gösterdi

Mühürlenen binanın sakinleri ise farklı yerlere yerleşti. Sistemde apartmanın bir müddet sonra ‘orta hasarlı’ gözüktüğünü gören bina sakinleri adli süreç başlattı.

Bina sakini Remzi Özdağ, depremden sonra binayı mühendislerin kontrol ettiğini, binada çatlak kolonlar olduğunu, ‘oturulamaz, ağır hasarlı’ raporu verildiğini söyledi.

Özdağ, kolon ve kirişlerinde çatlaklar olduğunu belirttiği binanın bir müddet sonra sistemde ‘orta hasarlı’ olarak gözüktüğünü ve konuyu yargıya taşıdıklarını söyledi. (Kaynak: İHA)