Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde bulunan Düzova Mahallesi 6 gündür elektriksiz.

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde bulunan yaklaşık 140 haneli Düzova Mahallesi’nin elektriği, Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) tarafından “sondaj borçları” gerekçe gösterilerek, 11 Ağustos’ta kesildi. Köyde 20 hanenin ekonomik nedenlerden dolayı ödeyemediği elektrik borcuyla tüm köy 6 gündür elektriksiz ve susuz bırakıldı. Geçimini hayvancılık yaparak sağlayan köylülerin hayvanları da susuzluktan telef olmaya başladı.

Mahallenin muhtarı Necat Ertem’de duruma tepki göstererek, istifa etti. Dün Çınar Kaymakamlığı’na giderek, istifa dilekçesini veren Ertem, dilekçesinde şunlara dikkat çekti: “Mahallede yaklaşık 800 nüfus yaşamaktadır. Mahallemizde kurulu yaklaşık 20 adet sondaj kuyusu vardır. Sondaj kuyusu sahiplerinden birkaç tanesi DEDAŞ'a olan elektrik borcunu yatırmadıkları için DEDAŞ Kurumu ile aralarında sorunlar vardır. Bu sorunların giderilmesi için tüm uğraşlara rağmen DEDAŞ Kurumu bazı devlet kurumlarının gücünü arkasına aldığı için hiçbir şekilde uzlaşmaya gelmemekte ve sürekli olarak sorunlar yaratmaktadır. Mahallede birçok diyaliz ve makineye bağlı hasta var. Elektrik kesintisi yapıldığı için bu hastaların hayatı tehlikeye sokulmuş durumda, hiçbir devlet kurumu sorunu sahiplenmedi. Sürekli olarak DEDAŞ kurumunun yanında yer alarak mahallenin mağduriyetinin giderilmesi için adım atmadı… Usulsüz kesilen mahalle elektriği nedeniyle susuz kalan mahalle sakinlerine karşı sorumluluğumu yerine getiremediğim için muhtarlık makamında oturmanın bir manası yoktur.”

Avukatlar 81 ilden seslendi: Görevimizi yaparken can veriyoruz Avukatlar 81 ilden seslendi: Görevimizi yaparken can veriyoruz

Düzova Mahallesi’nde dört yıldır muhtarlık yapan Ertem, “Borcu olan bazı evlerin faturaları 50 milyonsa 1 trilyon yazmışlar. Kimsenin o borcu ödeyecek gücü yok. Kaymakamın yanına gittim. Kaymakam, ‘Bize borçların ne kadarını ödeyeceksiniz’ dedi. Bende 2 trilyon 300 bin TL’ye çek yazacağım borcumuzu kapatın, tarlalarımız, hayvanlarımız var. Hepsi telef olacak. Ne yaptıysak kabul etmediler. ‘8 trilyon para getirin o zaman elektriğinizi açacağız’ dediler. Vicdanım kabul etmedi. Muhtarlık görevimden istifa ettim” diye konuştu.

Düzova’da 6 gündür susuz ve elektriksiz kalan köylüler de yaşadıkları mağduriyetleri anlatarak, kesilen eleklerin açılmasını istedi.

Sondajlarının ruhsatı olduğunu belirten Mağruf Kanat, “Faturam 600 bin TL idi önce 8 trilyon 600 bin TL ceza yazdılar. Bir yıl sonra 2 ceza daha yazdılar, mahkemeye verdim. Haksızlık yaptıklarını söyledim ancak mahkemeyi 7-8 aydır uzatıyorlar. Dün DEDAŞ’la uzlaşmaya gittik. Bu gün 4 trilyon daha borç yazmışlar, toplamda 14 trilyon 200 bin TL borcum var şuan 6 gündür de tüm köyü susuz elektriksiz bırakmışlar. Köyün tek geliri hayvanları, hayvanlar susuzluktan hep telef olmuş. 6 gündür kimse banyo yapamıyor, kıyafetlerini yıkayamıyor. Devlet şuan bir kurumun arkasını tutuyor onu bir terör örgütü yapıp halkın içine koymuş. Haksız hukuksuz yere kesilen cezalarımızın silinmesini istiyoruz” şeklinde konuştu. 

Mahallede yaşayan kadınlar ise bu durumdan en çok mağdur olanlar. Kayınvalidesinin solunum cihazı kullandığını ve elektriğin kesilmesi ardından zorlandıklarını anlatan Meryem Ertem “Kaynanam yaşlı bir sürü hastalığı var. Hiçbir şey yapamıyoruz” dedi.

Ayşe Kanat “Elektriğimizi kesip gitmişler. Dolaplarımızda hiçbir şey yok. Yukarıdaki köyden su getirmişiz, kıyafetleri elimle yıkadım” diye belirtti. Ölüme terk edildiklerini belirten Şirin Kanat da, “Elektrik yok, şarj yok, iletişim yok zaten zorlu şartlar altında yaşıyoruz. Şimdi hayatımızı cehenneme çevirmişler” ifadelerini kullandı.

DEDAŞ’a tek kuruş borcu olmayan ve mahallenin elektrikleri kesildiği için mağdur edilen Ahmet Kanat, “Abonem var. Bir kuruş bile borcum yok. 20 sondaj için 140 tane ev mağdur edilmiş. Buna hakları yok buradan gideceğiz, elektriksiz, susuz burada ne yapacağım. Bir tane çocuğum engelli oksijen tüpüyle yaşıyor. Tek geçim kaynağımız hayvancılık DİSKİ’yi aradım su istedim, getirdikleri su kokuyor ne hayvanlar içebiliyor ne biz içebiliyoruz” sözleriyle tepki gösterdi.

Nezir Kanat isimli yurttaş sular kesildiğinden beri 5 tane hayvanının telef olduğunu söyleyerek, “150 tane hayvanım var. Başka köyden her gün su getiremiyoruz. 140 kişiye yetecek kadar su da getirme imkânımız da yok zaten” dedi.

Vali, kaymakam ve DEDAŞ’ın birbirlerini koruduklarını söyleyen Sabiha Kanat, kesintilere tepki gösterdiği için oğlunun darp edildiğini belirtti. Kanat, “DEDAŞ ve devlet arkadaş olmuş, bizi perişan etmişler. Çocuklarımız elektrik kesintisine karşı çıktılar, onları dövdüler, oğlumun çenesini kırdılar. Çocuğumun vücudunda morluklar var. Dün 13 tane direği söküp götürdüler. Maden bizi vatandaş olarak görmüyorlar, bizi başka yere götürsünler” diye konuştu. (MA)