Rengarenk Umutlar Derneği (RUMUD) ve Mezopotamya Psikiyatrisiler Derneği (DER-MEZ), çocuk hak ihlallerinin izlendiği, raporlandığı ve görünür kılınmasına dair çalışmaların yürütüleceği "Helin Hasret Şen Çocuk Hakları Akademisi"ni açtı. Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yapılan açılışa, çok sayıda sivil toplum örgütü ve kurum temsilcisi katıldı.

Açılışta konuşan RUMUD Yönetim Kurulu üyesi Zeynep Demir Akçer, Kürt çocuklarına dönük eşitsizliğe değindi. Akçer, "Kendini ifade etmeye dönük, oyun hakkına dönük tüm alanlarda Kürt çocukların ayrımcılığa maruz kaldığını görüyoruz. Çocukların oyun oynarken, bakkala giderken, yaşamsal faaliyetlerini gerçekleştirirken yaşam hakları ihlal ediliyor. Devlet çocukların yaşam haklarını korumak zorunda. Oyun alanları karakollara dönüştürülmektedir" dedi.

‘Yaşanmış acı bir hikaye’

Sur'da sokağa çıkma yasağı döneminde katledilen ve ismi akademiye verilen Helin Hasret Şen’in annesi Nazime Şen "Helin Hasret Şen kendi kapısında oynadığı için katledilen çocukların sesi oldu. Helin Hasret Şen, adaletsizliğin ve acı çeken annelerin simgesidir. Yaşanmış acı bir hikayedir. Helin Hasret Şen katledilen bütün çocukların sesidir. Kendi kapısında oynarken katledilen ve ailesini yarım bırakan bir çocuktur” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından akademinin açılışı yapıldı. Açılışta Kürtçe ezgiler seslendirildi. (Kaynak: MA)

Diyarbakır’da “Kürt meselesini diyalogla çözün” çağrısı Diyarbakır’da “Kürt meselesini diyalogla çözün” çağrısı