İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” talebiyle sürdürdükleri eylemin 745’inci haftasında, Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde bir araya geldi. Eylemde, kaybettirilenlerin ve katledilenlerin fotoğraflarının bulunduğu pankart açıldı. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Eş Genel Başkanı Necla Kurul ile Diyarbakır Tabip Odası üyeleri de bu haftaki eyleme katıldı.

Eylemde konuşan Eğitim Sen Eş Genel Başkanı Necla Kurul, “Gözaltında kayıpların son olduğu, gelecekte hiçbir gencimizin kayıp olmadığı günler istiyoruz. Cumartesi Annelerimizin yanındayız. Yıllardır çocukları hakkında bilgi edinmek istediler. Devletin cezasızlık politikası nedeniyle bugün hala çocuklarını arıyorlar. Gelecekte bunlar yaşanmasın diye çalışmalarımızı sürdürmekte kararlıyız” dedi.

Bu haftaki eylemde, 18 Mayıs 1994 tarihinde Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde kaybettirilen İkram İpek, Servet İpek ve Seyithan Yolur’un akıbeti soruldu. Kaybettirilenlerin hikayesini İHD Diyarbakır Şubesi Sekreteri Av. Yakup Güven okudu.

‘O günden sonra İkram İpek, Servet İpek ve Seyithan Yolur’dan bir haber alamadık’

HDP Yerel Yönetimleri Diyarbakır’da toplandı: Halk esas alınacak HDP Yerel Yönetimleri Diyarbakır’da toplandı: Halk esas alınacak

Güven, kaybettirilenlerin hikayesini ailelerin anlatımına göre şöyle aktardı: “18 Mayıs 1994’de Turallı köyü Çaylarbaşı mezrasına askerler, korucular baskın düzenledi. Sabah saat 08:30 sıralarında yapılan baskında, tüm mezra halkı okul meydanına toplatıldı. Evler ve ahırlar içinde bulunan hayvanlar çıkarılmadan ateşe verildi. Daha sonra Seyithan Yolur, Servet İpek, İkram İpek, Abdülkerim Yolur, Sait Yolur ve Mehmet Nuri Yolur olmak üzere toplam 6 kişi aynı araca bindirip, Lice ilçesine doğru götürdü. Gözaltına alınanlardan Abdulkerim, Sait ve Mehmet Nuri Yolur jandarmaya götürüldüklerini, geceyi nezarethanede geçirdiklerini, ertesi sabah serbest bırakıldıklarını söyledi. Diğer 3 kişinin yatılı bölge okulundaki askeri birliğe götürüldüğü söylendi. Aldığımız bu haber üzerine serbest bırakılan kişilerle görüştükten sonra, Seyithan, Servet ve İkram’ın akıbetlerini öğrenmek için ertesi gün Lice İlçe Jandarma Komutanlığı’na yazılı müracaat ettik, ancak sözlü olarak bize ‘böyle bir operasyonu yapmadık ve kimseyi de gözaltına almadık’ dediler. Bolu Tugayı’na bağlı birlik tarafından Seyithan, Servet ve İkram’ın gözaltına alındığını tespit ettik. Yaptığımız tüm müracaatlardan bir sonuç alamadık. Jandarma Genel Komutanlığı dâhil birçok girişimlerimiz oldu ancak sonuç alamdık,  O günden sonra İkram İpek, Servet İpek ve Seyithan Yolur’dan bir haber alamadık.”

Açıklama, kaybettirilen ve katledilenler için yapılan oturma eylemi ile son buldu.