Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP) ve Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG),  1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla tutuklu gazetecilere barış kartı gönderdi.  Diyarbakır’ın Ofis Semti’nde bulunan PTT önünde toplanan MKGP ve DGF üyeleri açıklama yaptı. Kart gönderme etkinliğine Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Diyarbakır Milletvekili Sevilay Çelenk de katıldı.

‘Özgür basın hedef alınıyor’

Açıklama yapan MKGP Sözcüsü Roza Metina, demokrasi ve hukukun olmadığı ülkede gazeteci, yazar ve insan hakları savunucularının hapishanelerde olduğunu hatırlatarak, “Türkiye’de hangi iktidar olursa olsun başa geldiği zaman ilk olarak özgür basını hedef alıyor. Bugün iktidarın çıkardığı birçok yasa ile topluma zarar veren insanlar değil, insan haklarını savunanlar, gazeteciler tutuklanıyor. Haksız ve hukuksuz bir şekilde cezaevlerinde tutuklu bulunuyorlar” şeklinde konuştu.

‘Özgür basın susturulamaz’

DFG Eşbaşkanı Serdar Altan ise, tutuklu bulunan gazetecilere 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle kart gönderdiklerini söyledi. Barış ve özgürlüğün çok uzak olmadığını söyleyen Altan, “Diyoruz ki özgür basın susturulamaz, özgür basın yazmaya söylemeye devam edecek” dedi.

Sarım havzasına baraj: Ekolojik olmayan ekonomik de değil Sarım havzasına baraj: Ekolojik olmayan ekonomik de değil

Kart gönderildi

Konuşmaların ardından gazeteciler, hazırladıkları kartları PTT’den tutuklu meslektaşlarına gönderdi. (Kaynak: MA)