14 Mayıs Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28'inci Dönem Milletvekili seçimlerine 9 gün kala Diyarbakır Sur’da Kürt seçmenlere tercihlerini sorduk.

Kürt seçmenlerin ekseriyeti Yeşil Sol Parti ve Kemal Kılıçdaroğlu’nda karar kıldıklarını belirtirken, yer yer AK Parti ve Erdoğan’a desteğini açıklayan seçmenler de oldu.

“Bir oy Yeşil Sol Partiye, bir oy Kılıçdaroğlu’na” diyen Kürt seçmenler değişim ihtiyacına vurgu yaparken, Kılıçdaroğlu’ndan ise Kürt sorununun çözümü konusunda somut adımlar bekliyor.

Birçok seçmen, “tercihim belli” derken, sandığa gitmeyeceğini ya da kararsız kaldığını belirten seçmenler ise siyasetçilere güvenleri olmadığını dile getirdi.

Gazeteci Arslan’a ‘tutuklu gazeteciler’ paylaşımından suçlama Gazeteci Arslan’a ‘tutuklu gazeteciler’ paylaşımından suçlama

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na tam destek vereceklerini söyleyen Yeşil Sol Partili seçmenler 14 Mayıs’tan sonra “Her şey güzel olacak” diyor.

AK Parti ve Erdoğan’a desteğini ifade eden seçmenler ise “güçlü lider” vurgusu yaparak ülkede işlerin “güllük gülistanlık” olduğunu dile getiriyor. AK Partiye desteğini sürdürdüğünü ifade eden seçmenler duble yollar ile ülkenin refaha kavuştuğunu söylüyor.

21 yıllık AK Parti iktidarının ülkeyi getirdiği yerden hoşnut olmayan Kürt seçmenler ise değişim vurgusu yaparken, Kılıçdaroğlu’na bir kredi açtıklarını ifade ediyor.

‘Biz insanlar birbirimize muhtacız’

Kürt seçmenlerin Kılıçdaroğlu’na bir kredi açtığını ve bunu iyi kullanması gerektiğini belirten bir yurttaş, iktidar değişikliğine vurgu yaparak şunları söyledi: “Bir yılan bile her sene derisini değiştiriyor. Bir tosbağa ise kabuğu bağlıdır, ters çevrilirse bir daha kendini doğrultamıyor. Bu da öyledir. Şimdi Allah’tan başka herkesin rakibi var. Bir insan dese yalnız ben ben olmaz. Yalnız Allah kendi işini yapar, biz insanlar birbirimize muhtacız.”