SUR AJANS-Diyarbakırlı yurttaşlar Filistin halkının yanında tutum almak gerektiğini belirtirken, savaşta kadın ve çocuklara yönelik ihlallerin son bulması gerektiğini dile getirdi.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları 7 Ekim'de İsrail’e karşı "Aksa Tufanı" operasyonu başlattı. Ardından İsrail ordusu Gazze'ye dönük saldırılarını aralıksız sürdürdü.

İsrail Filistin arasında süren savaşa ilişkin Diyarbakır halkı görüşlerini dile getirdi. Filistin halkının yanında olduğunu ifade eden yurttaşlar, Müslüman ülkelerin tavır alması gerektiğinin altını çizdi.

‘İslam alemi birleşir Haçlı ordusunu tarumar eder’

Türkiye’nin Filistin’e destek olması gerektiğini ifade eden başka bir yurttaşın görüşü ise şöyle: “Dünyanın bütün Müslümanları birleşmelidir. Haçlı ordusunu yenmesi lazım. İnşallah İslam alemi birleşir Haçlı ordusunu tarumar ederler.”

Türkiye’nin tutumunun tarafsız olması gerektiğini dile getiren genç bir yurttaş ise barış çağrısı yaptı.

Silahlı saldırıda yaşamını yitiren DEM Parti yöneticisi toprağa verildi Silahlı saldırıda yaşamını yitiren DEM Parti yöneticisi toprağa verildi

‘Savaşa ne gerek var, barışın olduğu bir yerde?’

İsrail Filistin arasındaki savaşta 2 tarafın da haksız olduğunu ifade eden bir yurttaş da şunları söyledi: “Çünkü geçen gün Filistinlilerin bir kadına karşı tutumunu gördüm, utanç vericiydi. Bence ezilen ve sömürülen bir halk bunu yapmamalı. Kadın ve çocuklar bu işin içinde uzak tutulmalı. Türkiye’nin tutumu ise burada üçüncü yol denenmeli. İki taraf da barış ve kardeşlik içinde geçinmeli. Savaşa ne gerek var, barışın olduğu bir yerde? Dünyada barış, her yerde barış. Çocuklar, kadınlar ölmesin.”

‘Müslümanlar artık Yahudilerin zulmüne karşı bir olsunlar’

Türkiye’nin tutumunu yerinde bulan bir yurttaşın görüşleri ise şöyle: “Türkiye’nin tutumu güzeldir, Müslüman kardeşlerinin yanındadır, Filistin’in özgürlüğünü istiyor. Müslümanlar artık Yahudilerin zulmüne karşı bir olsunlar.”

‘Türkiye şuan uzak duruyor’

Müslüman ülkelere çağrıda bulunan bir yurttaş ise “Bütün dünyadaki Müslüman ülkelere sesleniyoruz. Biran önce bu olaya bir el atsınlar. Türkiye şuan uzak duruyor.” dedi. 

‘Biz barışın olduğu ülkelerde, barışın olduğu bir dünyada yaşamak istiyoruz’

Savaşa karşı barışı savunmanı önemine değinen bir yurttaş şunları söyledi: “Savaş her yerde kötüdür. Burada olsa da kötüdür, İsrail-Filistin’de de olsa kötüdür. Onun için halkını düşünen her lider savaşa karşı olmalıdır. Filistin halkı günahtır, tüm halklar günahtır, Kürt halkı da günahtır. Savaş değil barış olmalı, tüm liderler savaşı kışkırtmamalı, barışı savunmalıdır. Annelere yazık günahtır, çocuklar yazık günahtır. Bu Filistin çocukları olur, Türk çocukları olur, Kürt çocukları olur, hepsi günahtır. Bütün liderler barış istemeli. Biz barışın olduğu ülkelerde, barışın olduğu bir dünyada yaşamak istiyoruz. Liderler çıkarlarını değil, halkları düşünmeli. Onun için en iyi yol, en iyi çözüm masadır. Kim barışı getirirse biz onu selamlarız. Diyarbakır ve Kürt halkı olarak savaşı çok gördük, üzülüyoruz. Filistin halkı da tüm halklar için de üzülüyoruz. Liderler, barışı, kardeşliği sağlamalı. İnsanlar ölmemeli, barış, kardeşlik istiyoruz. Halkların ezilmediği, kimliklerinin yok sayılmadığı barış dolu bir dünya istiyoruz.”

‘Yaşasın Filistin, Kahrolsun İsrail demekle İsrail kahrolmuyor’

Filistin’e desteğin lafta kalmaması gerektiğine vurgu yapan bir yurttaş ise şunları dile getirdi: “Yaşasın Filistin, Kahrolsun İsrail demekle İsrail kahrolmuyor, Filistin de yaşamıyor. Oturup ahkam kesmekle olmuyor, meydan orada.”

‘Filistin’e destek vermemiz lazım’

Filistin’in davasında haklı olduğunu belirten genç bir yurttaşın görüşleri de şöyle: “Diğer Müslüman ülkeler de Filistin’e destek olmalı, İsrail’in artık sonunun gelmesi gerekiyor. Açıklamalarda denge politikası uygulasak da Türkiye olarak Filistin’e alttan destek olmamız lazım. Çünkü biz Müslüman bir ülkeyiz, Kudüs bizim ilk kıblemiz. Müslümanlığın kalbidir, can damarıdır. Kırmızı çizgimizdir, o yüzden Filistin’e destek vermemiz lazım. Tabii bazı insanların İsrailli kadınları taciz ettiğini duymuştum, bunları da doğru bulmuyoruz. Biz Müslümanız, böyle şeyleri yapmamız gerekiyor. Bu bir savaş ama savaşta da doğru savaşmak gerekiyor. İnsan haklarına aykırı bir durum. Müslüman her zaman Müslüman olduğunu belli etmelidir, iyi niyetiyle, iyi olmasıyla.”

‘Filistin’de ölen çocukların hesabının artık ödenmesi lazım’

Filistin’e destek verilmesi gerektiğinin altını çizen bir başka yurttaş da şöyle konuştu: “Türkiye olarak Mavi Marmara’yı unutmamız lazım.  Filistin’de ölen çocukların hesabının artık ödenmesi lazım. Türkiye Filistin’e destek olmalı, çünkü İsrail Ortadoğu’yu tehdit ediyor.”