Dünyanın her tarafından feministleri aynı slogan altında bir araya getirme hedefi ile yapılan ve 62 ülkede koordinasyon birimi bulunan “Dünya Kadın Yürüyüşü” oluşumunun her iki yılda bir gerçekleştirdiği toplantılarının 13’üncüsü Ankara’da başladı.

Ankara Valiliği, 64 ülkeden gelen kadınların katılımıyla Türkiye’de ilk kez yapılacak olan Dünya Kadın Yürüyüşü’nün Pazar günü gerçekleştirilmesi planlanan feminist yürüyüşü ve konserini yasakladı.

Şırnak’ta 17 yaşındaki öğrenci yaşamına son verdi Şırnak’ta 17 yaşındaki öğrenci yaşamına son verdi

Yürüyüşe yasaklama, kapalı alanda etkinliğe açık kapı

Ankara Valiliği yasak kararına dair şu ifadeleri kullandı: "İlayda Doğa Karaman başkanlığında oluşturulan (7) kişilik düzenleme kurulu organizesinde, 08 Ekim 2023 Pazar günü 15.30-22.00 saatleri arasında 'Dünya Kadın Yürüyüşü'nün 25'inci yıl dönümü kutlaması' etkinlikleri kapsamında, Çankaya ilçesi Anıt Caddesi üzerinde bulunan Özel Magnet Hastanesi önünde toplanılarak Anıt Toplantı Gösteri Yürüyüşü alanına kadar yürüyüş yapılacağı ve Anıt park'ta açık hava toplantısı düzenlenmek istenildiği bildirilmiştir. Söz konusu etkinliğin açık alanda düzenlenmesi; 2911 Sayılı Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun 177'nci maddesi ile 5442 Sayılı İller İdaresi Kanunu'nun 11'inci maddesinin (A) ve (C) fıkraları gereğince uygun görülmemiştir. Ancak, etkinliğin kapalı alanda düzenlenmesine yönelik valiliğimize yeni bildirimde bulunulması halinde gerekli değerlendirme yapılacaktır."