E-Reçetem uygulamasına eklenen 5 dil arasında Kürtçenin yer almamasını Meclis gündemine taşıyan Yeşil Sol Parti Şırnak Milletvekili Mehmet Zeki İrmez, “E–Reçetem uygulamasına Türkiye’de yaşayan ve milyonlarca Kürd’ün anadili olan Kürtçe dili, neden eklenmemiştir?” diye sordu.

Sağlık Bakanlığı’nın E-Reçetem uygulamasına eklediği 5 dil arasında Kürtçenin yer almaması Meclis gündemine taşındı.

Yeşil Sol Parti Şırnak Milletvekili Mehmet Zeki İrmez, Sağlık Bakanlığı’nın E-Reçetem uygulamasına eklediği 5 dil arasında Kürtçenin bulunmamasına ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi verdi.

‘Kürtçe’ye yönelik bu yaklaşımı şimdi değil yaklaşık yüz yıldır kabul etmiyoruz’

İrmez, soru önergesinde konuya ilişkin yaptığı değerlendirmelerde şu ifadeleri kullandı: “Bakan Fahrettin Koca’nın sosyal medya hesabında E-Reçetem uygulaması için duyurduğu beş dilli “müjde”, bizlere bir kez daha bu devletin kuruluş kodlarını, ideolojik perspektifini anımsatmış, Kürtçe’ye bir tehdit gözüyle bakıldığını itiraf etmiştir. İşte retçi politikanın elle tutulur gözle görülür olduğu şekli Bakan’ın açıklamalarıdır. Milyonlarca kişinin anadili olan ve Türkiye’de en çok konuşulan ikinci dil Kürtçe’ye yönelik bu yaklaşımı şimdi değil yaklaşık yüz yıldır kabul etmiyoruz. Türkiye toplumunca gerekli tepkinin verildiğini düşünüyorum. Bakanlığın bir an bu hatadan dönmesi sadece Sağlık Bakanlığı'nın değil tüm diğer Bakanlıkların da benzer uygulamalarda Kürtçe'yi de tercih etmesi gerekiyor. Toplumsal barış için bu adımların atılması tüm önemini koruyor.”

Avukatlar 81 ilden seslendi: Görevimizi yaparken can veriyoruz Avukatlar 81 ilden seslendi: Görevimizi yaparken can veriyoruz

İrmez, Bakan Koca’nın yanıtlaması için sunduğu önergede ise şu sorulara yer verdi:

“1) E–Reçetem uygulamasına Türkiye’de yaşayan ve milyonlarca Kürd’ün anadili olan Kürtçe dili, neden eklenmemiştir?

2) Türkiye toplumunda ortaya çıkan tepkilerden sonra E-Reçetem uygulamasına Kürtçe eklenecek midir?”