Seçimlerin ardından yeni kabinede yer alan Mehmet Şimşek, son 2 yılda 3 bakanın değiştiği Hazine ve Maliye Bakanlığı görevini devraldı. 2018 yılında “dövizle borçlanmayın” uyarısı yapan ve dönemin Başbakan Yardımcısı olmasına rağmen Erdoğan’ın “Bir insan kendi ayağına kurşun sıkabilir mi? Bu psikolojik üstünlüğü uluslararası camiaya vermesi gereken arkadaşlarım bu tür yanlışı yaparsa bunun affedilir yanı olamaz" diyerek yollarını ayırdığı Şimşek, görevi devir sırasında “oh” diyen Nureddin Nebati’den devraldı.

İSİG: En az bin 803 tarım işçisi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti İSİG: En az bin 803 tarım işçisi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sürekli “tek haneye düşüreceğiz” dediği ancak gittikçe artan enflasyon mesajıyla göreve başlayan Şimşek, "Türkiye'nin rasyonel bir zemine dönmekten başka çaresi kalmamıştır. Sosyal refahı artıracağız. Bu hedefe ulaşmada şeffaflık, öngörülebilirlik, uluslararası normlara uygunluk temel hedefimiz olacaktır. Türkiye'nin rasyonel bir zemine dönme dışında bir seçeneği kalmamıştır. Enflasyonla mücadele temel politikamız olacak. Hükümetimizin temel hedefi toplumsal refahı yükseltmektir. Vakit kaybetmeden orta vadeli program çalışmalarımıza başlayacağız. Orta vadede enflasyonun tek haneli rakamlara indirilmesi ülkemiz için hayati önem taşımaktadır” dedi.