Emek ve Özgürlük İttifakı 16 Mart 2023 tarihli toplantısının sonuç bildirisi yayınlandı.

Emek ve Özgürlük İttifakı’nın bileşenleri Emekçi Hareket Partisi (EHP), Emek Partisi (EMEP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Toplumsal Özgürlük Partisi’nin (TÖP) Eş Başkanları, Başkanları ve Sözcüleri, deprem ve sel felaketleri, derinleşen krizler, cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerindeki tutumuma dair Ankara’da toplandı.

Toplantı sonuç bildirisinde 16 Mart Halepçe ve Beyazıt Katliamlarının yıldönümüne vurgu yapılırken, katliamların bir daha yaşanmaması için yüzleşme kültürünün yerleşik hale gelmesi ihtiyacına dikkat çekildi.

Emek ve Özgürlük İttifakı olarak iktidarın felaketlere zemin hazırlayan politikaları eleştirilirken, sorumlulardan hesap sorma kararlılığı vurgulandı.

“Türkiye’nin kaderini değiştirecek bir seçimin arifesindeyiz” ifadelerinin yer aldığı bildiride toplantıda alınan kararlar şöyle sıralandı: “

“•Mücadele ittifakı olarak başlattığımız süreci, genişleyerek bir seçim ittifakı haline de getirmek üzere bir irade ortaya çıktı. Seçime, Emek ve Özgürlük İttifakı olarak girme kararı alındı. Teknik çalışmalarda HDP başta olmak üzere ittifakın bileşeni olan tüm güçlerin kazanımlarını koruyup geliştirecek yol ve yöntemler esas alınacak.

•Gündem başlıklarımızdan biri olan cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili geniş çaplı bir tartışma yürüttük. Depremden sonra cumhurbaşkanı adayı belirleme sürecini tekrar değerlendirme kararı almıştık. Bugün yürüttüğümüz tartışma neticesinde oluşan ortak tutumumuzu en kısa zamanda bir basın toplantısıyla kamuoyu ile paylaşma kararı aldık.

•Siyasi yasakların ve davaların, şiddetin ve baskının artarak devam ettiği bir atmosferde, seçim süreci ve sandık güvenliğine dair tüm toplum kesimleriyle sürdürdüğümüz ortak çalışmaları hız kazandırarak devam ettiriyoruz.”

Emek ve Özgürlük İttifak: İktidarı göndereceğiz Emek ve Özgürlük İttifak: İktidarı göndereceğiz