Emek ve Özgürlük İttifakı aday çıkarmayacak Emek ve Özgürlük İttifakı aday çıkarmayacak

Emek ve Özgürlük İttifakı’nda yer alan partiler, Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimler gündemiyle Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) ev sahipliğinde toplandı. İttifak, Cumhurbaşkanlığı adayı çıkarma eğilimini tartışacak, Genel Seçimler stratejisini belirleyecek.

Emek ve Özgürlük İttifakı, Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimler gündemiyle toplandı. Toplantıya, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan, Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Hakan Öztürk, Genel Sekreteri Emre Öztürk, Parti Sözcüsü Özge Akman, Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Sözcüler Kurulu üyeleri Perihan Koca ve Juliana Gözen, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) Sözcüsü Barış Kayaoğlu, yöneticileri Erdal Ataş ve Dilşat Cambaz Kaya, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Genel Başkan Yardımcısı Doğan Ergün, Parti Sözcüsü Sera Kadıgil ile HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Eş Genel Başkan Yardımcılar Tayip Temel, Tuncer Bakırhan ve Sultan Özcan katıldı.

HDP, dün gerçekleştirdiği Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında Cumhurbaşkanlığı eğilimini yeniden gözden geçirmiş, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 18 Mart’ta gerçekleştireceği ziyaretin ardından tutumunu ortaya koyacaktı. Ancak HDP, bu eğilimini Emek ve Özgürlük İttifakı’nda yer alan partilerle müzakere ederek son kararını verecek.

Ayrıca HDP, Genel Seçimlere bir listeyle girmesi eğilimini de ittifak partileriyle tartışacak.

HDP MYK, Emek ve Özgürlük İttifakı’nda yer alan partilerle müzakere için Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ı yetkilendirmişti.