Özel Haber: Fatma Gültekin

66 senedir doğduğu evde yaşayan Kalyenci kendisinin deyimiyle ‘kendini bildi bileli” her gün Kalealtı civarındaki evinin önüne gelen şu sıralar yaklaşık 30 kedinin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. Kediler her gün belirli saatlerde Kalyenci’nin evinin önüne gelerek beslenmeyi bekliyor. Kalyenci, adeta bir kedi aşevi görevi gören evine gelen kedileri aç göndermemeye çalışıyor. Kalyenci’nin bu tutumuna şahit olan sokak sakinleri ise yıllardır sokak hayvanlarına karşı takındığı tutumu örnek aldıklarını belirtiyor ve bu tutumun onlara hayvan sevgisi aşıladığını söylüyor.

Kalealtı civarında bulunan 2 katlı evinde eşi, oğlu ve geliniyle beraber yaşayan Kalyenci, şu an evinin tadilat sürecinde olduğunu aktarıyor. Ancak kedilerini yalnız bırakmak istemediğini ifade eden Kalyenci tadilatta olan evinde kalmaya devam ettiğini dile getiriyor.

‘Emekli maaşımla hem hayvanların ihtiyaçlarını hem de kendi ihtiyaçlarımı karşılıyorum’

Hayvanların sadece beslenmeleriyle değil aynı zamanda sağlık sorunlarıyla da ilgilenen Kalyenci, yaklaşık 50 yıllık hayvan sevgisini şu sözlerle dile getiriyor:

 “Bana hayvan sevgisini ailem aşıladı. Ben de kendi çocuklarıma aşıladım. Yaklaşık 50 senedir sokaktaki bu canları besliyorum. Bunu da tamamen kendi imkanlarımla yapıyorum. Mama, ciğer, tavuk alıyorum ve hayvanları besliyorum. Hastalanan, kaza geçiren hayvanların tedavilerine yardımcı oluyorum.  7 bin 500 liralık emekli maaşımla hem hayvanların hem de kendimin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyorum. Benim elimden bu kadarı geliyor. Gönül isterdi ki daha fazla sokak canlarına ulaşıp besleyeyim ancak imkanlarım bu kadarına el veriyor.  Belediyeler ve yardımsever insanlar mama desteğinde bulunsalar ben seve seve sokaktaki diğer hayvanları da beslerim.”

‘Hayvanlar için 24 saat klima çalıştırıyorum’

Bu yıl iklim krizi nedeniyle mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklardan dolayı evinde beslediği hayvanların sıcaktan bunalmaması için klimayı 24 saat boyunca çalıştırdığını söyleyen Kalyenci, “Bana bunu yaptıran şey hayvanlara olan sevgimdir.”  diyor.

Kamu Müteahhitleri Diyarbakır'da bir araya geldi Kamu Müteahhitleri Diyarbakır'da bir araya geldi

‘Deprem döneminde her gün gelip hayvanları besledim’

6 Şubat’taki Maraş merkezli depreme atıfta bulunan Kalyenci sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Deprem döneminde kimse evlerde kalmıyorken ben her gün gelip hayvanları besledim. İnsanlar bile yiyeceğe erişimde zorluk çekiyorken onlar hiç bulamazdı. Bu yüzden onları deprem sürecinde yalnız bırakmak istemedim.”

‘Hayvanlar Metin abinin çocukları gibi’

“Metin abiyi 20 senedir tanırım 20 yıldır bu mahalledeki hayvanları besler.” diyen Kalyenci’nin komşusu Şakir Özyalçın  “Mamaları olmadığında aldığı emekli maaşıyla kasaptan hayvanlara tavuk alır ciğer alır yine aç bırakmaz. Yani hayvanlar Metin abinin öz çocukları gibidir.” diyor.

‘Bize örnek oluyor’

Kalyenci’nin başka bir komşusu olan Ömer Yılmaz ise “Metin abinin bu tür davranışları hem çocuklara hem de büyüklere güzel bir örnek oluyor.” diyor ve şöyle ekliyor:

“Metin abi hem mahalleli hem de çevredeki esnaflar tarafından çok sevilen ve saygı duyulan bir insandır. Çok iyi bir komşu olmasının yanında yardımseverliği ve merhameti de bize örnek oluyor. Örneğin ben iş yerimin yakınlarında bakıma muhtaç birkaç köpek gördüm ve bundan Metin abiye bahsettim. Metin abi aynı gün gidip kasaptan kemik alıp dolabına attı. Sabah ben işe giderken de köpeklere vermem için kemikleri bana verdi. Yani Metin abi hepimizin sokak hayvanlarına karşı daha duyarlı olmasını sağladı.”