ENAG ile TÜİK aylık enflasyon rakamlarını açıkladı. ENAG aylık enflasyonu yüzde 13.18 olarak açıklarken, TÜİK ise aylık enflasyonu yüzde 9,49 olarak açıkladı.

Dolar, euro fiyatlarında güncel tablo Dolar, euro fiyatlarında güncel tablo

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Bağımsız akademisyenlerin oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) Temmuz ayına dair enflasyon oranlarını açıkladı.

ENAG’ın açıkladığı verilere göre, 12 aylık enflasyonu yüzde 122,88 olurken, Temmuz ayı enflasyonu ise 13,18 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. Verilere göre enflasyon Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 9,49 artarken, yıllık bazda ise yüzde 47,83 oldu.

Açıklanan enflasyon oran memura yansıyacak

Milyonlarca memur ve memur emeklisine ilişkin başlayan 7’nci dönem TİS görüşmeleri ise devam ediyor. Bugün açıklanan enflasyon oranı SGK ve Bağ-Kur emeklisini ilgilendiren yılın geriye kalan 6 ayına ilişkin olan ilk Temmuz ayı enflason verisi olarak kabul ediliyor.

Temmuz ayında enflasyon aylık yüzde 9,49 olarak gerçekleşti. Buna göre SGK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 9,49'luk enflasyon farkını ilk aydan hak etmiş oldu.

Hürriyet'te yer alan habere göre; ancak bu zam Ocak ayındaki maaşlara yansıyacağı için her ay açıklanan aylık enflasyonu oranında birikimli olarak hesaplanacak.

Buna göre; Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarının enflasyon verilerinin açıklanması bekleniyor.