Depremin yarattığı yıkımı “kentsel dönüşüme” bağlayarak muhalefeti hedef alan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimler için 14 Mayıs’ı işaret etti.

HDP ve  Yeşil Sol Parti seçim startını veriyor HDP ve  Yeşil Sol Parti seçim startını veriyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında konuştu. “Bu millet 14 Mayıs’ta gereğini yapacaktır” diyen Erdoğan, deprem öncesi seçimler için işaret ettiği 14 Mayıs’ı bir kez daha yineledi.

“Depremleri engelleyebilmemiz mümkün değildir” ifadesini kullanan Erdoğan, konuşmasının büyük bir bölümünü “kentsel dönüşüme” ayırdı. Depremin yarattığı enkazın kentsel dönüşümün yapılmamasına bağlayan Erdoğan, muhalefeti suçladı.

Depremzedelerin “Devlet yok” tepkilerine dair devletin deprem bölgesinde olduğunu iddia eden Erdoğan, iktidarı eleştiren muhalefete seçim tarihiyle yanıt verdi. Erdoğan, şöyle dedi: “Bu millet inşallah vakit geliyor, 14 Mayıs'ta gereğini yapacaktır. Asla böyle kuru-sıkı atanlara prim vermeyecektir.”

Erdoğan, deprem bölgesi Adıyaman’da “helallik istemesi” sonrası kamuoyunun tepkilerine dair, “Tabi birileri için ağzına geleni söylemek kolay. Onlar deprem bölgesine gidip, sadece konuşacak, poz verecek, yaşanan acıların istismarını yapacak. Enkazları kaldıracağız, yaraları saracağız. Yıkılanların yerine daha iyisi yapacağız, insanımızın önüne daha iyi bir hayat süreceğiz. Eksiklerimizi söylemek, helallik istemek zafiyetimiz değildir” dedi.