Diyarbakır’ın Yenişehir İlçesi Fabrika Mahallesi’nde mahkeme sonucu beklenmeden belediyeden yıkım kararı!

Kuraklık ve kirliliğin kıyısında Van Gölü Kuraklık ve kirliliğin kıyısında Van Gölü

Diyarbakır’ın Yenişehir İlçesine bağlı Fabrika Mahallesi’nde yıkılması planlanan bazı ev sahipleri ile belediye arasında kriz yaşanıyor. Belediyenin evler için biçtiği değeri az bulan ev sahipleri dava açarak mahkeme yoluna başvurdular. Ev sahiplerinden biri olan Tekin koyun verdiği bilgide mahkeme sürecinin devam ettiğini ancak belediye ekiplerinin dün gelerek (29.08.2023) mahkeme kararını beklemeyeceklerini ve yarın (31.08.2018) sabah gelip yıkım işlemini başlatacaklarını söylediklerini belirtti.

Buna karşı Tekin Koyun ise yıkım kararı gerçekleşirse bu yasadışı karara karşı tüm mahalle sakinleri olarak direneceklerini belirtti.

‘Mahalleli olarak yarın eylem yapacağız’

Sur Ajans’a konuşan Tekin Koyun, evlerini ucuza vermeyeceklerini ve haklarını sonuna kadar savunacaklarını belirterek, şunları söyledi: “Biz bir buçuk senedir belediye ile mahkemelik durumdayız. Belediyeyi, yetkili kişileri çağırdık, dedik gelin anlaşalım. 2-3 milyonluk eve 400 bin TL değer biçmişsiniz, bu böyle kabul edilmez. Biz Antep İstinaftan durdurma kararı aldık. Ancak belediye 2-3 gündür geliyor evleri yıkacağız diyor. En son zabıta ekipleri ve polislerle geldiler ve Tekin Koyun’un evini yıkacağız dediler. Ben de onlara dedim ki, herhangi bir belgeniz yok, bir buçuk senedir mahkemelik durumdayız ama her gün kapıya geliyorsunuz. Mahkeme kararını da mı tanımıyorsunuz. Biz yıkımı kabul etmiyoruz. Yarın saat 09:00’da gelecekler. Biz de mahalleli olarak eylem yapacağız. Biz evlerimizi bu fiyatta vermeyiz. Bilirkişi göndersinler, hakkımız neyse versinler. Biz sadece hakkımızın peşindeyiz.”