Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani ve Başbakanı Mesrur Barzani ile görüştü.

Rapor: İran’da 6 ayda 41 kadın ve 11 çocuk öldürüldü Rapor: İran’da 6 ayda 41 kadın ve 11 çocuk öldürüldü

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, dünkü Bağdat ziyaretinin ardından IKBY Başkanı Nêçîrvan Barzani ile Erbil’de görüştü. Fidan ve Barzani’nin görüşmesi IKBY Başkanlığı tarafından yapılan açıklamayla duyuruldu. 

Fidan daha sonra ise Mesrur Barzani ile Pirmam’da bir araya geldi. Görüşmede, Fidan’a bugün Erbil’e gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar da eşlik etti.

KDP Genel Başkanı Mesut Barzani ile de görüşmesi beklenen Fidan’ın aynı zamanda Erbil’de Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani ile de görüşecek. Fidan'ın programı kapsamında Irak Türkmen Cephesi ve İslami Birlik Partisi yetkilileriyle de bir araya gelmesi bekleniyor.

Fidan, 22 Ağustos’ta resmi bir ziyaret için Bağdat’a gelerek burada Irak hükümet yetkilileri ve partilerle görüştü. Fidan’ın Irak ziyaretinin gündeminde Kürt petrolünün Türkiye’ye ihracatının yeniden başlaması, su krizi ve PKK konuları oldu. Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ile Bağdat'ta Dışişleri Bakanlığı’ndaki görüşmesinin ardından Fidan, yapılan açıklamada Bağdat’ı PKK’yi “terör örgütü” olarak ilan etmeye çağırdı.

Fidan, ziyaret kapsamında Irak Şii toplumunun önemli isimlerinden Bedir Hareketi Lideri Hadi Amiri ile de görüştü. Bedir Hareketi Genel Sekreterliği, Hadi Amiri ile Hakan Fidan’ın görüşmesine ilişkin şu açıklamayı yayımladı: “Hadi Amiri, Hakan Fidan’a Türk devletinin Irak’ı terk etmesi gerektiğini söyledi.”