Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e karşı başlattığı saldırılar sonrasında başlayan çatışma ve bombardıman aralıksız bir şekilde sürüyor. Abluka altındaki Gazze'de su ve gıda tükenirken, İsrail ordusu karadan saldırıya hazırlanıyor.

Kenya'da sel: 142 can kaybı Kenya'da sel: 142 can kaybı

Birleşmiş Milletler'e bağlı Dünya Sağlık Örgütü'nün Filistin'deki Şubesi, Gazze'deki en az 4 hastanenin bombardıman sonrası hizmet veremez hale geldiğini duyurdu.

Örgüt, abluka altındaki bölgede bulunan 21 diğer hastaneye de İsrail tarafından tahliye uyarısı yapıldığını açıkladı.

Blınken: Sınır kapısı açılacak

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, herhangi bit tarih vermeden Mısır ile Gazze arasındaki Refah Sınır Kapısı'nın açılması için uğraştıklarını belirtti.

Pazar günü Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi ile görüşen Blinken, "Birleşmiş Milletler, Mısır, İsrail ve diğerleri ile insani yardımın bölgeye girmesini sağlayacak bir mekanizma üzerinde çalışıyoruz" dedi.

Hastanelerin durumu

Birleşmiş Milletler, elektrik verilmeyen ve tek elektrik santralindeki yakıt tükenen Gazze'deki hastanelerin 24 saat içinde elektriğinin gitmesinin beklendiğini ifade etti. BM, Gazze'deki, yakıt rezervleri tükenirse binlerce hastanın hayatının tehlikeye gireceğini ifade etti.

Ateşkes iddiası

7 Ekim'de başlayan çatışmalardan bu yana bin 400 İsrailli, 2 bin 670 Filistinli hayatını kaybetti. İsrail, karadan saldırmak için Gazze sınırına yığınak yapmaya devam ediyor.

Reuters'in iki Mısırlı güvenlik kaynağına dayandırdığı haberine göre; ABD, İsrail ve Mısır, Refah Sınır Kapısı'nın yeniden açılmasıyla aynı zamana denk gelecek şekilde Gazze'nin güneyinde yerel saatle sabah 9'da başlayacak bir ateşkes üzerinde anlaştı.