Fransa'da sendikaların çağrısıyla emeklilik yasası karşıtı kitlesel grev ve protestoların 10.’su “49.3 ya da değil. İstemiyoruz. Geri çek” sloganıyla yapıldı.

28 Mart günü demiryolları işçileri başta olmak üzere toplu ulaşım, eğitim, sağlık, rafineri ve hizmet sektöründen emekçiler grev yaptı. İşçi ve emekçilerin yanı sıra üniversite ve lise öğrencileri de dersleri boykot ederek genel greve katıldılar.

Paris'te toplanan kitle Nation'a kadar yürüdü. Volter'de polis eyleme müdahale etti.

Geçen hafta 23 Mart günü gerçekleşen eylemde SUD sendikası üyesi bir demiryolu işçisi gözünü kaybetmesinin yanında bir çok sendikalı da yaralanmıştı. 28 Mart’ta gerçekleşen eylemde de Nation Meydanı’nda da polisin müdahalesi oldu.

Yürüyüş boyunca ''Buradayız Macron istemese de buradayız. İşçilerin onuru ve daha iyi bir dünya için buradayız!'' ve ''Macron patronların başkanı!'' sloganları atıldı.

CGT sendikasının açıklamasına göre 400 bini Paris'te olmak üzere Fransa genelinde 2 milyon kişi eylemlere katıldı. Fransa'nın büyük şehirlerinde de grev yapana işçi, emekçi ve öğrenciler yürüyüşler gerçekleştirdi. Fransa genelinde 201 kişi gözaltına alındığı duyuruldu.

Sendikalar bir sonraki eylem gününü 6 Nisan olarak açıkladı.