Deprem bölgesinde THY uçağı geç kaldı, yolcular tepki gösterdi Deprem bölgesinde THY uçağı geç kaldı, yolcular tepki gösterdi

Diyar Galeria’nın ayakta kalan bloklarında özel ve maddi varlıklarını çıkarmak isteyen depremzedelerin hak arayışı devam ediyor. Kontrollü tahliye talebini sıkça vurgulayan Diyar Galeria sakinlerini siyasi partiler ziyaret etmeye başladı.

Diyar Galeria AVM’nin ayakta kalan bloklarında evi ve dükkanı bulunan depremzedeler, seslerinin duyulması için verdikleri mücadeleye devam ediyor. Depremzedeler bir kez daha mağduriyetlerinin giderilmesi için kontrollü tahliye çağrısında bulundu. Depremzedelerin başlattığı hak mücadelesine siyasi partilerden destek gelmeye başladı. Önceki gün HDP’li milletvekillerinin ziyaret ettiği Diyar Galeria sakinlerini bugün de DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanlığı ziyaret etti.

Maraş merkezli 7.7 ile 7.6’lık deprem bölgede 11 ili etkiledi bu illerden biri de Diyarbakır. Deprem nedeniyle 7 bina yıkıldı 2 bin 350’yi aşkın yapı ise ağır hasarlı olarak raporlandırıldı. Ağır hasarlı raporu verilen kentteki birçok bina kontrollü tahliye ile boşaltıldı. Ancak Diyar Galeria’nın ayakta kalan bloklarında aradan geçen 26 günde rağmen buna izin verilmedi. Bina sakinleri ise kontrollü bir şekilde evlerine ve işyerlerine girip maddi ve manevi eşyalarını çıkarmak istiyor.

Bugün yapılan açıklamada konuşan Serpil Tura Kaydal, yetkilileri bir kez daha mağduriyetlerinin giderilmesi noktasında çağrıda bulundu.

Biz Diyar Galeria mağdurlarıyız. Hepimiz aynı dilden konuşuyoruz. Bizim bazı taleplerimiz var ve bu taleplerimiz çok imkansız değil. Günlerce bu talebimizi duyurmaya çalıştık. Evimize bir aydır giremiyoruz ama evimizin önünde bir aydır hep toplandık ve mücadele etti. Bu kaldırım bile bizim evimiz oldu. Dün bu kaldırımda oturma eylemi başlattık ve bu gece bunu yapacağız. Bizim amacımız bir rahatsızlık oluşturmak değil. Bina sakinleri ve esnaflar olarak mağdur durumdayız. Maddi ve manevi taşınabilir özel eşyalarımızı almak istiyor. Biz mobilya almanın peşinde değiliz. Bu bloklarda avukatların ve kurumların arşivleri var. Diğer illerde ve Diyarbakır’da bazı ağır hasarlı yapılarda insanlar kontrollü tahliye ile eşyalarını aldı. Bizim merak ettiğimiz şey biz neden evlerimize giremiyoruz”

‘Devlet buradaki insanların zararlarını karşılamayacaksa o zaman devlet niye var?’

DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanı Cihan Ülsen ise depremzede yurttaşların kontrolü tahliye taleplerinin dikkate alınarak, gerekli profesyonel ekiplerin, ekipmanların oluşturulması ve mağduriyetin giderilmesi çağrısı yaparak, şunları söyledi: “Bu insanlar devletle muhatap olmak, devleti yanlarında görmek istiyorlar. Buradaki bütün arkadaşlarımız hayatları boyunca ödedikleri vergilerle, yaptıkları çalışmalarla bu devletin bütün imkanlarını seferber etmesi için ellerinden geleni yaptılar. Ve belki de ömürlerinde ilk defa devleti kendi mağduriyetlerinin giderilmesi için yanlarında görmek istiyorlar. Bugün bu sese bu çığlığa karşılık vermemek, muhatapsız bırakmak ne devletin kanunlarına sığabilecek bir şeydir ne de devleti devlet yapan vasıflarla örtüşen bir durumdur. Burada durum çok açık; herkes görüyor. Geçen gün Adana’da 13 katlı binaya 2 kepçe vuruldu ve bina bir kağıt gibi yıkıldı. Ama burada geçen gün 7 saat kepçe vurulmasına rağmen bina yıkılmadı, yıkılmıyor. Çünkü sağlam bir bina. İnsanların önemli, değerli eşyaları var. 40’a yakın işyeri var. Bu işyerindeki insanlar kendi müvekkilleriyle, mükellefleriyle, müşterileriyle bir ticaret içerisinde. Ve değerli eşyalarını, değerli evraklarını almak istiyorlar. Devlet şunun cevabını vermiyor ve buradaki insanların zararlarını karşılayacaklarını da söylemiyorlar. Eğer devlet buradaki insanların zararlarını karşılamayacaksa o zaman devlet niye var? O zaman biz niye bu devlete yıllarca vergi verdik, niye bu devletin vatandaşlarıyız? Bu soruların bir karşılığının bulması lazım. Deprem yaklaşık 1 ayı buldu ama hala bir çözüm bulunamıyor. Sorumluluk alan bir tek yetkili dahi yok. Bu insanlar muhatapsız bırakılıyor. Bizler muhatapsız bırakılmak istemiyoruz. Bizler devlet yetkililerini, kurumlarını burada vatandaşın yanında görmek istiyoruz. Bugün yoksanız, bu mağduriyetleri gidermeyecekseniz o zaman niye varsınız? Talebimiz, sorumluların gerekli tertibatı alarak, gerekli kurtarma ekipmanlarını, gerekli profesyonel ekipleri getirerek buradaki tahliyeleri gerçekleştirmeleridir.”