Açık tanık Ümit Akbıyık’ın ifadeleri doğrultusunda Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 216 kişi hakkında gözaltı kararı verdiği soruşturma kapsamında tutuklanan Mezopotamya Ajansı (MA) Editörü Abdurrahman Gök hakkında “Örgüt üyeliği” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması dün Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Milletvekilleri ile basın meslek örgütleri temsilcileri ve gazetecilerin yanı sıra çok sayıda kişinin katıldığı duruşma, tanık Ümit Akbıyık’ın bir sonraki celsede dinlenmesine, Gök’ün Yargıtay’da bulunan dosyasının istenmesine ve Gök’ün tutukluluk halinin devamına karar verildi. Gazeteci Gök, götürüldüğü Diyarbakır 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nden avukatı aracılığı kendisiyle dayanışma gösterenlere teşekkür mesajı gönderdi. 

Deprem sonrası Antep’te bin 600 yıllık caminin terazisi kaydı Deprem sonrası Antep’te bin 600 yıllık caminin terazisi kaydı

'Gazetecilik suç değil, hakikate devam'

Nerede olursa olsun gazetecilik yapmaya devam edeceğini dile getiren Gök, “Tutukluluk halinin devamına karar verileceğinden emindim. O yüzden böyle bir karar verilmiş olmasına şaşırmadım ve üzülmedim. Hukuksuzluk bir süre daha devam edecek ancak duruşma salonundaki dayanışmayı görünce gazetecilik adına mutlu olduğumu söyleyebilirim. Salonun dayanışması, değerli dostların salonda hazır bulunması doğru gazetecilik yaptığım duygusunu pekiştirdi. Nerede olursam olayım hakikati savunmaya, ilkelerim doğrultusunda gazetecilik yapmaya devam edeceğim. Hepinize teşekkür ediyorum. Ayağınıza sağlık. Gazetecilik suç değildir, hakikate devam” dedi. (Kaynak: MA)