Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Şırnak Milletvekili Ayşegül Doğan, gazeteci Bilal Güldem’in Batman’da çocukların başlarında takke ile sokaklarda dolaştırıldığı videoyu sosyal medya hesabında paylaştıktan sonra bazı kişi ve gruplar tarafından tehdit edilmesi ve hedef gösterilmesine ilişkin Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un yanıtlaması talebiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Çok sayıda tehdit ve hakaret

Önergesinin içeriğinde, “Gazeteci Bilal Güldem, 10 Eylül günü kendisine haber kaynağı tarafından gönderilen Kuran Nesli Platformu’nun Batman’da 7-10 yaş grubu çocuklara yönelik “Hayat Namazla Güzeldir” etkinliği çerçevesinde, onlarca çocuğun başlarında takke ile sokaklarda dolaştırıldığı videoyu Twitter hesabından yorumsuz paylaşması üzerine, bazı kişi ve gruplar tarafından hedef gösterilerek tehdit edilmiştir. Tehdit edilmenin yanı sıra sosyal medyada çok sayıda hakaret ve küfre maruz kalan Güldem’in, Diyarbakır’da işe ve eve dönerken kullandığı yol güzergahı da paylaşılmıştır. Gazetecinin herhangi bir yorum yapmadan paylaştığı görüntüler kendisi tarafından çekilmediği gibi, görüntülerin çekildiği aracın içerisinde de yer almamaktadır” ifadeleri kullanıldı.

‘Gazetecileri baskı altında’

Mardin’de lastiklerine ateş edilen Tır 15 araca çarptı Mardin’de lastiklerine ateş edilen Tır 15 araca çarptı

Önergenin, devamında şu ifadeler yer aldı: “Çok sayıda gazeteci ve gazeteci meslek örgütünün maruz kaldığı baskı, tehdit ve şiddet her geçen gün artmakta ve bu konuda güdülen cezasızlık politikası Bilal Güldem gibi diğer meslektaşlarını da tehdit edenleri cesaretlendirmektedir. Birçok gazetecilik meslek örgütü ile sivil toplum kuruluşunun kendileri için de bir tehdit olarak algıladıkları Bilal Güldem’e yönelik bu saldırılar, kamuoyunda yaygın bir tepki ve endişe yaratmıştır. Yıllardır mesleğini doğru habercilik ve gerçekleri kamuoyu ile paylaşmak ilkesiyle yapan Mezopotamya Ajansı’nda (MA)  editör olarak çalışan gazeteci Bilal Güldem’in, aralarında bir avukatın da olduğu tespit edilen sosyal medya kullanıcıları tarafından hedef gösterilmesine yönelik tüm tedbirlerin alınması ve can güvenliğinin sağlanması gerekir.”

 Önergede Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’a şu sorular yöneltildi:

 “* Gazeteci Bilal Güldem’i sosyal medya hesapları üzerinden hedef gösteren, tehdit eden kişilerin kimliklerinin tespiti, organize olup olmadıklarının ortaya çıkarılması ve cezalandırılmalarına ilişkin soruşturma başlatıldı mı?

 * Gazeteci Bilal Güldem’in can güvenliğinin sağlanması için hangi önlemler alındı?

 * Pek çok benzer örneği daha önce de yaşanan, gazetecilerin mesleki faaliyetlerini yaparken tehdit edilmelerinin önlenmesi amacıyla Bakanlığınız bir girişimde bulunmuş mudur?” (Kaynak: MA)