Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında 25 Temmuz'da gözaltına alınan ve aynı gün "Kamu görevlilerini hedef göstermek" iddiasıyla tutuklanan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Fırat Can Arslan’ın 21 Ağustos’ta tutukluluk incelemesi yapıldı. Dün yapılan tutuk incelemesine Arslan’ın avukatları katıldı.

Savcılık tarafından tutukluluğun devamı talebine karşı avukatları, Arslan’ın gazetecilik faaliyetleri kapsamında Hakimler Savcılar Kurulu’nun resmi web sitesinden yayımlanan, haber değeri olan savcı ve hakim değişikliklerini haberleştirdiğine dikkat çekti. Diyarbakır’da tutuklanan 16 gazetecinin iddianamesinin sürüncemede bırakıldığı, hukuksuzluklar yaşandığı ve davanın görüldüğü 11 Temmuz’daki duruşma heyetinde yer alan, hedef gösterildiği iddia edilen hakimin dosya savcısının eşi olmasından kaynaklı reddi hakim talebinde bulunulduğunu hatırlatan avukatlar, suçlamaya konu olan “Terörle mücadele görev alanların hedef alınması” suçlaması kapsamında hakim ve savcıların değerlendirilmeyeceğine işaret etti.

‘Hukuk açısından vahim bir durum’

Avukatlar, “İddianame ve duruşma tutanakları aleni olması sebebiyle tanınan ve eleştirilen savcı ve hakimlere yönelik eleştiri daha kamusal bir alan olan basın alanında işlendiğinde bu durum suç olarak algılanamaz” dedi. Gazeteci Arslan’ın tutuklanmasında hukuki amaç bulunmadığının altını çizen avukatlar, soruşturmanın gazetecileri korkutma ve caydırma tehdidi barındırdığını söyledi. Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarını da hatırlatan avukatlar, “Hukuk devleti açısından vahim bir durum olan bu yargısal pratiğin ortaya çıkardığı tutuklamaya son vermek gerekir. Tutuklamanın hukuki olduğunu gösterir somut delil yoktur” diye belirtti. 

Tutukluluk devam kararı

Savunmanın ardından Diyarbakır 1. Sulh Ceza Hakimliği, gazeteci Arslan’ın suçu işlediğine dair somut delil olduğunu, geçerli şüphe olduğunu ve suçlamanın Ceza Muhakemeleri Kanunu’nda (CMK) 100/3-a maddesinde sayılan katalog suçlardan olduğu, adli kontrolün yetersiz olacağı gerekçesiyle tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Ne olmuştu?

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında 25 Temmuz'da Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Delal Akyüz, Fırat Can Arslan ile T24 editörü Sibel Yükler, Bianet editörü Evrim Kepenek ve gazeteci Evrim Deniz gözaltına alındı. Gazeteciler, Diyarbakır’da 18 gazetecinin iddianamesini hazırlayan savcı ile davaya bakan heyet üyesi eşinin görev yerlerinin değiştirilmesine dair haberi sanal medya hesapları üzerinden paylaştıkları için gözaltına alındı. Gazetecilere, "Kamu görevlisini hedef göstermek” suçlaması yöneltildi.

Eski milletvekili Irmak’a 4 yıl 2 ay hapis cezası verildi Eski milletvekili Irmak’a 4 yıl 2 ay hapis cezası verildi

Gazetecilerden Arslan, 25 Temmuz’da çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken, diğer gazeteciler adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Gazeteci Arslan’ın,  tutuklanmasına yönelik 31 Temmuz’da yapılan itiraz, Diyarbakır 8’inci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 9 Ağustos’ta reddedildi. (Kaynak: MA)