Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Ahmet Kanbal hakkında, 14 Mayıs seçimlerinde Mardin’in Artuklu ilçesinde kurulan 1363 Nolu seçim sandığının kaybolmasına dair yaptığı haber ile sanal medya paylaşımları gerekçesiyle "yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması görüldü. Mardin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, gazeteci Kanbal ve avukatı Erdal Kuzu hazır bulundu.

‘Haber yaptığım için yargılanıyorum’

Kimlik tespitinin ardından savunma yapan gazeteci Kanbal, aldığı bilgiler üzerine haber yaptığını ifade etti. Kanbal, sandık başkanının sandık ile birlikte ortadan kaybolduğu yönünde tutanak tutulduğuna işaret ederek, bu noktada avuktların yaptığı başvuru da olduğunu kaydetti. Kanbal, "Bu bilgiyi aldıktan sonra İlçe Seçim Kurulu’nda bulunan kaynaklarımızdan da bilgiyi teyit ettik. Sonrasında haberi yaptım. Haber doğru bir haberdir. Yaptığım haber nedeniyle yargılanıyorum. Sandık bulunduktan sonra da sandığın bulunduğuna dair haber geçtim. Suçlamaları kabul etmiyorum" diye kaydetti. Kanbal, beraat talebinde bulundu.

Av. Kuzu: Yanıltıcı bilgi yok

Avukat Erdal Kuzu ise, Kanbal'ın gazeteci olduğuna dair belgeyi mahkemeye sundu. Kuzu, sandık başkanının usulsüz bir şekilde seçim bölgesinden ayrılmasına dair işlem yapılması gerektiğini vurguladı. Kuzu, kayıp sandığa dair tutanağın örneğini mahkemeye sunarak, "Gazeteci olan müvekkilim bu olayın vahameti nedeniyle haber yapmıştır. X (twitter) hesabını da mesleki amaçla kullanmaktadır. 1363 Nolu sandığın bu kadar meşhur ve dava konusu olacağını kimse bilemezdi. Bu haber Sabah gazetesi ve diğer yayın mecralarında yayınlanmış olması durumunda yargılama konusu olmayacaktı. Buradaki meselenin özü muhalif gazeteciliktir. Müvekkil MA'a çalıştığı için bu haber yargılama konusu yapıldı. Ortada yanıltıcı bilgi yok. Kamuyu denetleme göreviyle yapılmış bir haber var" ifadelerini kullandı.

Tanıklar dinlenecek

Diyar Galeria Platformu  bilgilendirme toplantısı yapıldı Diyar Galeria Platformu  bilgilendirme toplantısı yapıldı

Savcı, sandık ile ilgili tutulan tutanağın orijinalinin İlçe Seçim Kurulu’ndan istenmesine, kayıp sandık başkanının dinlenmesine karar verilmesini istedi. Av. Kuzu, Yeşil ve Sol Parti temsilcisinin de tanık olarak dinlenmesini istedi.

Mahkeme, Yeşil ve Sol Parti temsilcisinin kayıp olan sandığa ilişkin tuttuğu tutanağın bir örneğinin Artuklu İlçe Seçim Kurulu'ndan istenmesine, kayıp olduğu belirtilen sandığın başkanının kimliğinin tespit edilerek tanık olarak dinlenmesine, Yeşil ve Sol Parti temsilcisinin de tanık olarak dinlenmesine karar verildi. 

Mahkeme, bir sonraki duruşmayı 13 Aralık’a erteledi. (Kaynak: MA)