İran rejimi tarafından katledilen Jîna Emînî’nin babasıyla röportaj yapan gazeteci Nazila Maroofian, 30 Ağustos’ta dördüncü kez tutuklandı.  Tahran’da yargılanan Maroofian’a 1 yıl hapis cezası ve 15 milyon tümen para cezası verildi.

5 gündür açlık grevinde

Bielefeld DİDF 50. yılını kutluyor Bielefeld DİDF 50. yılını kutluyor

Cezaevi yönetimi tarafından darp edilen Maroofian, kendisini darp eden görevliler hakkında herhangi bir işlem yapılmaması üzerine 1 Eylül’de açlık grevine başladı. Gazeteci Maroofian’ın Evin Cezaevi’nde açlık grevi sürüyor.

Ne olmuştu?

İran’ın başkenti Tahran’da rejim güçleri tarafından “başörtüsü kurallarına” uymadığı gerekçesiyle gözaltına alınan ve katledilen Kürt kadın Jîna Emînî’nin babası Amjad Emînî ile 19 Ekim 2022’de röportaj yapan “Rouydad24” isimli haber sitesinin çalışanı gazeteci Maroofian haberini  “Yalan söylüyorlar” başlığı ile yayınladı. Ancak haber sitesi söz konusu röportajı bir süre sonra yayından kaldırdı.

İlk 30 Ekim’de tutuklandı

Nazila Maroofian yaptığı haber nedeniyle 30 Ekim 2022'de Evin Cezaevi’ndeki Emniyet Savcılığı'nın talimatıyla tutuklandı ve gözaltı merkezindeki sorgu sürecinde zorla itirafta bulunması için ciddi baskı ve tehditlere maruz kaldı. Gazeteci Nazila Maroofian, 9 Ocak 2023’te cezaevinden 600 milyon tümen (14 bin dolar) kefaletle geçici olarak serbest bırakıldı. Nazila Maroofian Tahran Devrim Mahkemesi'nin 26'ncı Şubesi tarafından "rejim aleyhine propaganda yapmak" ve "kamuoyunu galeyana getirmek için yalan haber yayınlama" suçlamasıyla yargılandı. Nazila Maroofian’a, 2 yıllık ceza verildi ve ayrıca 5 yıl boyunca yurt dışı yasağı getirildi.

Evin Savcılığına gitmesi istenen Nazila Maroofian bu kez 9 Temmuz 2023’te ikinci kez tutuklandı. Nazila Maroofian  bir ayı aşan tutukluluk sürecinin ardından 13 Ağustos 2023’te 300 milyon İran riyali kefalet ile serbest bırakıldı.

Maroofian, 14 Ağustos’ta üçüncü kez tutuklandı ve 16 Ağustos’ta tekrar serbest bırakıldı. Gazeteci Maroofian, 30 Ağustos’ta gerekçe gösterilmeden 4’üncü kez tutuklandı.

Cezaevinde darp edildiğini belirten Marufiyan, 1 Eylül’de açlık grevine başladı.