Bileti son dakikaya bağladılar: İhtiyacım var Bileti son dakikaya bağladılar: İhtiyacım var

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı bir soruşturma gerekçe gösterilerek dün 15 ayrı kentte evlere düzenlenen baskınlarda Diyarbakır’da gözaltına alınan Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu, Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Sedat Yılmaz ve eşi Selma Yılmaz ile İstanbul’da gözaltına alınan Sedat Yılmaz’ın kardeşi Filiz Yılmaz Ankara’ya getirildi. Dosyaya getirilen 24 saatlik avukat görüş kısıtlamasının ardından avukatlarıyla görüşen gazeteciler Yılmaz ve Müftüoğlu, Ankara’ya otobüsle getirilirken 15 saat boyunca kelepçe ile tutuldu.

Gazeteci yılmaz saldırıya uğradı

Avukatı ile görüşen gazeteci Yılmaz, yolculuğun ardından Ankara polisine teslim edildiği esnada araca bindirilirken, bir polisin kafasına tekme attığını, kulağında işitme kaybı ve şiddetli ağrılar yaşadığını anlattı. Saldırı sırasında hakarete maruz kaldığını belirten Yılmaz, 15 saat boyunca kelepçe ile tutulmalarından ötürü boyun ve kol bölgesinde de şiddetli bir ağrının olduğunu vurguladı. Yılmaz, “sohbet” adı altında ajanlık dayatmasına maruz kaldığını kaydetti. Polisin bu dayatmalarına karşı çıkan Yılmaz, yine hakaretlere maruz kaldığını söyledi.

Avukatlar, Yılmaz’ın darp raporu için hastaneye götürülmesi için girişimlerde bulundu.

Gözaltındaki gazeteciler, avukat görüşmesinde, susturulamayacaklarını ve yazmaya devam edeceklerini belirterek, “Her türlü baskıya rağmen yolumuza, mücadelemize devam edeceğiz” dedi. (Kaynak: MA)