İstanbul Emniyeti’nde gerçekleştirilen tayinler çerçevesinde, toplumsal olaylarda eylemcilere yönelik sert tutumuyla tepki çeken Güvenlik Şube Müdürü Hanefi Zengin, Başakşehir İlçe Emniyet Müdürü olarak atandı. Zengin'in gazetecilerin haber takibine ilişkin engellemeleri ise zaman zaman gündem olmuştu.

Hakkında tehdit şikayetiyle soruşturma başlatılan, tacizden suç duyurusu bulunan emniyet amiri Hanifi Zengin, İl Emniyet Müdür Yardımcılığından Başakşehir İlçe Emniyet Müdürlüğüne atandı.

Dijital medya operasyonunda 8 gazeteciye tutuklama Dijital medya operasyonunda 8 gazeteciye tutuklama

Bianet'te yer alan habere göre Emniyet Genel Müdürlüğü’nce (EGM) belirlenen müdür ve amir tayinlerinin ve İl Emniyet Müdürleri Kararnamesi'nin açıklanmasının ardından İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'nde il içi atamalar yapıldı.

Bu sabah İstanbul Valiliğinin yaptığı açıklamaya göre, Hanifi Zengin Başakşehir İlçe Emniyet Müdürlüğüne atandı.

Hanifi Zengin, 1 Haziran’daki atamalarda İstanbul Güvenlik Şube Müdürüyken, İl Emniyet Müdür Yardımcısı olmuştu.

Dikkat çeken başka bir atama

Aynı atamalarda dikkat çeken bir diğer isim ise, İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çaykara oldu. Çaykara, Çin İstanbul Başkonsolosluğu önünde eylem yapan Uygur Türkleri’ne yönelik “sizi birazdan buradan süpüreceğiz” ifadesini kullandı.

İstanbul Valiliği ve dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çaykara’nın kullandığı bu cümle nedeniyle özür diledi. Çaykara, yeni görevlendirmeler çerçevesinde bir üst rütbeye terfi etti ve kentteki hassas bölgelerden sorumlu müdür yardımcısı yapıldı.

“Tenzili rütbe, bir makamda bulunan ve bir konuma sahip olan kişinin bulunduğu makamdan bir alt makama düşürülmesidir. Yani bir kişi üst makamdan alt makama düşürülmüş ise buna tenzili rütbe denir.”