HEDEP’in yeni adı DEM oldu HEDEP’in yeni adı DEM oldu

Haber Sen üyesi PTT çalışanları, 'performans' dayatmasına tepki göstermek amacıyla basın açıklaması yaptı.

Adana’da Haber Sen 7 Nolu Şube üyesi PTT çalışanları, posta dağıtıcılarına yönelik performans dayatmasına karşı Seyhan Posta Dağıtım Merkezi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklama öncesi kurumda posta dağıtımında çalışan emekçilere seslenmek isteyen KESK ve Haber Sen üyelerinin binaya girmeleri güvenlik görevlileri tarafından kendilerine bu şekilde emir gHSeldiği gerekçesiyle engellendi.

'KEYFİ UYGULAMALARA SON VERİN'

Basın açıklamasında bulunan Haber Sen 7 Nolu Şube Kadın Sekreteri Adanır Temiz,  posta emekçilerini yapacakları açıklama konusunda bilgilendirmelerinin PTT Adana Baş Müdürü tarafından engellediğini söyledi. Temiz, “Örgütlenme hakkımıza kendince bir yasak koyarak suç işledi. Tutanak tuttuk. Savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Bu kurumlar sizin keyif sürmeniz için yok. Diğer sendikalar kapıda karşılanıyor. Diğer sendikaların önünde el pençe duran bu başmüdürlerin hepsinden hesap sorulacak. İçeride çalışan arkadaşların buraya gelmeleri engelleniyor, baskı kuruluyor, korkutuluyorlar. PTT Genel Müdürü Hakan Gülten PTT’de yaşanan sorunları dile getirdiğimiz için bizleri sürmek yerine, buradaki keyfi uygulamalara son versin” dedi.

60'TAN 120'YE ÇIKARILDI

Posta dağıtıcısı emekçilerin uzun süredir "sayı dayatması" baskısıyla karşı karşıya olduğunu belirten Temiz, "Şirket mantığının kamu kurumlarında nasıl keyfiyetle ve hukuksuzlukla yönetildiği tarihsel olarak da ortadır. PTT'de var olan ve giderek kronikleşen sorunlar 2013 yılında A.Ş olma süreciyle başlamıştır. Bu süreç emekçilere esnek ve güvencesiz çalışma koşullarını dayatmıştır. Torpilin ve adam kayırmanın haddi hesabının olamadığı insani tüm değerlerden uzak, keyfi ve hukuksuz uygulamaları da arttırmıştır. Personel eksikliğini gidermesi gereken PTT yönetimi, artan iş yükü altında ezilen PTT emekçilerine angarya çalışmayı dayatarak Anayasal suç işlemektedir. Adana PTT Başmüdürlüğünün dağıtıcıları baskılama ve huzursuz etme anlayışı her geçen gün artarak devam etmektedir" ifadelerini kullandı. 

Temiz, günlük 60 teslim ile başlayan posta dağıtımının 120 gönderiye çıkartıldığını da söyledi. Temiz, "Büyük çoğunluğunun teslim edilmesi yönünde mobbinge varacak düzeyde baskılar artmıştır. Posta mevzuatı gereğince, bir posta gönderisinin alıcısının adresten ayrılması durumunda iade edilmesi, mesai saatleri içerisinde adresinde bulunmadığı durumlarda ise ihbarlı gönderi olarak işlem görmesi gerekmektedir. Ancak PTT yönetimi iade, ihbarlı ve sevk edilen gönderiler için harcanan emeği görmezden gelip, tüm gönderilerin tesliminin sağlanmasını istemektedir. Bu, açıkça mevzuat dışı çalışmaya zorlamak ve suça teşvik etmektedir" dedi. (Kaynak: MA)