Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018’de AKP eski Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar'ın başlattığı Adalet Nöbeti devam ediyor. Anne Şenyaşar ile saldırıdan yaralı kurtulan oğlu Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Urfa Milletvekili Ferit Şenyaşar, 846’ncı gününde Urfa’dan Ankara’ya taşıdıkları nöbet eylemi, 36’ncı gününde devam ediyor.  Şenyaşar ailesi, bugün Hak İnisiyatifi Derneği Başkanı Fatma Bostan Ünsal birlikte Meclis Dikmen Kapısında bir açıklama yaptı.

Hak İnisiyatifi: Şenyaşar ailesinin yanındayız

Meclis Dikmen Kapısı önünde yapılan açıklamada konuşan Hak İnisiyatifi Derneği Başkanı Fatma Bostan Ünsal, adalet yerini bulana kadar Şenyaşar ailesinin yanında olduklarını belirterek, “Hak İnisiyatifi Derneği olarak Şenyaşar ailesinin yanındayız. Bugün Emine annemiz adalete erişmek için Adalet Bakanlığının kapısında kadar gitmekte ama bir türlü sesini duyuramamaktadır. Günümüzün dünyasında bu büyük bir utançtır. Emine annemizin sesinin daha iyi duyurmak için Hak İnisiyatifi olarak yanındayız ve bu sesi başta Adalet Bakanı olmak üzere bütün adalet kurumlarının duyması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

‘Mücadeleye devam edeceğiz’

Yeşil Sol Parti Milletvekili Ferit Şenyaşar ise 36 gündür Ankara’da Adalet Nöbeti’nin devam ettiğini ifade ederek, “Her gün Meclis’ten çıkıp Adalet Bakanlığına yürüyoruz. Haklı taleplerimiz var. Bu taleplerimiz hukukidir. Adalet Bakanlığı önüne gittiğimizde Adalet Bakanı bir anne ve bir vatandaşla görüşmekten korkuyor. Yarın 1 Eylül adli yıl açılışı olacak. Cumhurbaşkanı ve hükümet, bütün yargı mercilerini yanına alarak bize mazlumdan ve haklıdan yanayız diyecekler. Burada bir mazlum var iki oğlu ve eşi katledilmiş. 5 yıldır yargılama yok. Hastanede katliam yapanlar toplum içinde geziyor ve birilerin eliyle korunuyor. Ayrıca annenin bir oğlu da 5 yıldır tutuklu bulunuyor. Bu anne evine gidip oturmak istemiyor. Devletten ve hükümetten sadece adalet istiyor ve bu adalet sağlanana kadar bu mücadelemiz devam edecektir” diye konuştu.

Tekerlekli sandalye ile Bakanlığa gitti

Deprem sonrası Antep’te bin 600 yıllık caminin terazisi kaydı Deprem sonrası Antep’te bin 600 yıllık caminin terazisi kaydı

Açıklamadan sonra Emine Şenyaşar, sağlık sorunlarından ötürü Adalet Bakanlığı’na tekerlekli sandalye ile yürüdü. Elinde “Adalet” yazılı döviz taşıyan anne Şenyaşar’a, milletvekili oğlu ve Hak inisiyatifi Derneği Başkanı Fatma Bostan Ünsal eşlik etti.

‘Adalet bakanı yok’

Adalet Bakanlığı önüne gelen Şenyaşar ailesi, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ile görüşmek istediğini belirtti. Bakanlık çalışanları Bakanın kurumda olmadığını söyledi. Şenyaşar ailesi burada bir süre kaldıktan sonra yeniden Meclis’e döndü. (Kaynak: MA)