Yılmaz GÜNEY 1 Nisan 1937 tarihinde Adana’nın Yüreğir ilçesine bağlı Yenice’de köylü bir ailenin iki çocuğundan biri olarak dünyaya gelir. Genç yaşta kendisini mazlumların davasına adayarak işçi sınıfının, emekçilerin, ezilen mazlum halkların yanında yer alır ve ağır bedeller (cezaevi-sürgün) öder.

Bütün yaşamını ezilenlerin, mazlumların, sömürülenlerin, zulüm görenlerin gerçek anlamda kurtuluşu için mücadeleyle adayan Yılmaz GÜNEY (Çirkin Kral),  bundan tam 39 yıl önce 9 Eylül 1984 tarihinde Fransa’nın Paris şehrinde yakalandığı hastalığa yenik düşerek 47 yaşında fiziki olarak aramızdan ayrıldı.

Türkiye’nin en ucuz büryanı onlarda ama yiyemiyorlar Türkiye’nin en ucuz büryanı onlarda ama yiyemiyorlar

‘Yıldızlar yoldaşı olsun’

Yazar Mehmet Kabadayı, halk arasında Çirkin Kral olarak bilinen devrimci sanatçı Güney’in aramızdan ayrılışının 39’uncu yıldönümünde şu ifadeleri kullandı: “Devrimci Kürt yönetmen, senarist, oyuncu ve yazar Yılmaz GÜNEY ezilenlerin, mazlumların, yoksulların, devrimcilerin, tüm mazlum halkların gönüllerinde, davalarında, sevdalarında, mücadelelerinde sonsuza kadar yaşamaya devam edecektir. Bu büyük devrimcinin anısı ve mücadelesi önünde saygı ile eğiliyorum. Sevgi, saygı, minnet ve özlemle anıyorum.  YILDIZLAR YOLDAŞI OLSUN.”