Deprem sonrası hasar tespit çalışması yapılan bölgelerde kimi mülk sahiplenin, binanın “hasarlı” gösterilmesinin konutun fiyatını düşüreceğini, kimisinin ise hasarlı olduğu halde “hasarsız” raporu verildiğini ileri sürerek, yeniden inceleme talep ediyor.  hasar tespit Maraş’ta meydana gelen depremlerin ardından Diyarbakır’da Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nün yapmış olduğu hasar tespit çalışmalarına itirazlar yükseliyor. Kent merkezinde incelenen 45 bin 149 binadan bin 110’u ağır, bin 44’ü orta ve 10 bin 977’si az hasarlı olarak tespit edildi. Hasar raporu verilen bazı binaların hak sahipleri, değeri düşecek diye karşı çıkarken, bazıları da “hasarlı” olduğu halde “hasarsız” raporu verildiğini ileri sürerek, yeniden inceleme talep ediyor.

Adliyenin önünde kadına silahlı saldırı Adliyenin önünde kadına silahlı saldırı

‘Ağır hasarlıya az hasarlı denildi’

Bağlar ilçesi Şeyh Şamil Mahallesi 640’ıncı sokakta bulunan İkizler Apartmanı’ndaki mülk sahipleri, “bina depremde ağır hasar gördü ve kolonlarında çatlaklar oluştu” diyerek verilen “az hasarlı” rapora itiraz ediyor.  Apartmanda ikamet eden mülk sahiplerinin iddiasına göre, zemin katta bulunan işyeri sahipleri “kolonlarda oluşan çatlakları sıvayla kapatmış.” Mülk sahipleri bu iddialardan yola çıkarak, yeniden hasar tespit çalışması yapılmasını istiyor.

‘Kolona sıva yapıldı’

Apartmanda ikamet eden Mehmet Öztekin, “Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkilileri tarafından hasar tespit için gelindiği sırada esnaflarla konuşmuş ve onlar da mallarını düşünerek apartman sakinlerinin hayatlarını göz ardı etmiştir. Bizim için önemli olan sevdiklerimizin canı, onlar ise daha çok mallarını düşünüyorlar. Çatlayan kolona sıva yapıldığını görüntü ve fotoğraflarla kanıtladık” dedi.

‘Felaketin önlenmesini istiyoruz’

Öztekin, ekiplerin binada birinci kattaki bir daireye bakarak apartmanın tamamı hakkında “az hasarlı” raporu verdiğini kaydederek,  “Yoldan bir araç geçtiği zaman apartmanımız sallanıyor. Ailemiz ve çocuklarımızla birlikte eve girmeye korkuyoruz ve dışarda kalıyoruz. Artık ne yapacağımızı ve nereye gideceğimizi bilmiyoruz. Kimseyi suçlamıyoruz, oluşabilecek bir felakettin önlenmesini istiyoruz” diye konuştu. ‘Değer düşer’ tartışması Bağlar ilçesi Bağcılar Mahallesi 1141 sokakta 4 bloklu bir sitenin c bloğuna verilen “az hasarlı” raporu site sakinlerinin WhatsApp grubunda “değer düşer” tartışması yapılarak, yeniden “hasarsız” rapor için başvuru yapılması isteniyor. (Kaynak: MA)