Dijital medya operasyonunda 8 gazeteciye tutuklama Dijital medya operasyonunda 8 gazeteciye tutuklama

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek amacıyla her hafta düzenlediği “F Oturması”nın 598’incisini dernek binası önünde gerçekleştirdi. Bu haftaki eylemde, Diyarbakır 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutuklu bulunan yüzde 92 engelli ve böbrek yetmezliğinden dolayı diyalize bağlı olan Fırat Nebioğlu’nun (26) durumuna dikkat çekildi. Açıklamada sık sık “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın”, “Fırat Nebioğlu serbest bırakılsın”, “Tedavi haktır engellenemez” sloganları atıldı.

2022 Başvuru raporu: 2 bin 439 ihlal

Açıklama yapan İHD üyesi Taylan Bekin, dernek olarak cezaevlerindeki ihlallere dair hazırladıkları 2022 yılı raporuna göre cezaevlerinde sağlığa erişime dair 2 bin 439 ihlal yaşandığını hatırlattı. Cezaevlerinde yüzde 90’nın üzerinde engelli olan ve yaşamının son evresinde bulunan çok sayıda hasta tutuklu olduğunu belirten Bekin, hasta tutuklulara yönelik ayrımcı politikaların son bulması gerektiğini dile getirdi.

ATK, ‘cezaevinde kalabilir’ dedi

Bekin, Nebioğlu’nun, kronik böbrek yetmezliğinin yanında, ağır görme ve işitme kaybı yaşadığını ve geçirdiği felç nedeniyle vücudunda kalıcı hasarlar oluşmasından dolayı yüzde 92 engelli raporu bulunduğunu aktardı. Nebioğlu’nun hayatta kalabilmek için böbrek nakli olması için yaptığı 3 başvurunun da sonuçsuz kaldığını ifade eden Bekin, “Fırat Nebioğlu, ilk olarak Elazığ Eğitim Araştırma Hastanesi tarafından 2017 yılında düzenlenen sağlık kurulu raporu ile İnfaz Kanunu 16’ıncı madde kapsamında infazının ertelenmesi durumunun değerlendirilmesi için Adli Tıp Kurumu’na sevk edildi, ancak Adli Tıp Kurumu 2018 tarihli raporunda ‘cezaevinde kalabilir’ şeklinde görüş bildirdi. Tedavi amacıyla sevk edildiği Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından da ‘Cezaevinde kalamaz’ raporu verilen Nebioğlu’na, infaz ertelemesi için sevk edildiği Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından 14 Mart 2022 tarihinde yine ‘cezaevinde kalabilir’ raporu verildi ve Nebioğlu serbest bırakılmadı” ifadelerine yer verdi.

Böbrek nakli olmayı bekliyor

Nebiloğlu’nun hayati tehlikesi olduğunu belirten Bekin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Böbrek nakli için yapılan tetkikler sonucunda amcası Emin Şahin’in donör olabileceğinin belirlenmesi üzerine nakil için 20 Aralık 2022’de Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilen Fırat Nebioğlu için düzenlenen 21 Şubat 2023 tarihli raporda; ‘Nakil sonrası verilecek ımmunosupresif ilaçların hastanın genel durumunu ve böbrek fonksiyonlarını bozabileceğinin göz önünde bulundurulması ve/veya uygun hijyenik koşullar sağlandığında böbrek nakli yapılabileceği önerildi’ Hapishane koşullarında böbrek nakli yapılmasını uygun bulmadı.”

Tahliye çağrısı

Hastane koşullarında böbrek naklinin yapılmasının Nebioğlu’nun yaşamını tehlikeye sokacağını belirten Bekin, avukatının bu yönlü yaptığı uyarı ve başvurularının ise sonuçsuz kaldığını dile getirdi. Bekin, Nebioğlu’nun uygun ortamda nakil olması için infazının ertelenmesi çağrısında bulundu. (Kaynak: MA)