Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, hasta tutukluların durumuna dikkat çektiği eylemin 468’incisini İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi önünde gerçekleştirdi. Bu hafta Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan hasta tutuklu Selver Yıldırım’ın durumuna değinildi.

Açıklamayı yapan Şube üyesi Sevil Turgut, Yıldırım’ın birçok kronik rahatsızlığının olduğunu belirterek, “Sağ gözünü tamamen kaybeden Yıldırım’ın sol gözünde görme oranı ise yüzde 15 ile 20 arasındadır. Bilkent Şehir Hastanesi’nde yapılan lazer tedavisinden sonra görme oranının daha da düştüğünü ifade etmektedir. Gözünde ödem oluşmuş ve bu ödeme sebep olan sızıntıları önlemek için lazer tedavi uygulanmıştır. Bu ise görece ağrılarının kısmen azalması dışında bir fayda sağlamamıştır. Uzun zamandır kronik gastrit ve reflü hastasıdır. Bu hastalıklar için diyet yapması gerekiyor. Reflü rahatsızlığına iyi gelen gıdalar istemesine rağmen verilmiyor. Kemik erimesi teşhisi konuldu. Bunun dışında parmaklarında kasılma ve ağrı gibi yıllardır teşhis  edilemeyen hastalığı bulunmaktadır. Özellikle işaret parmağı bükülmüyor, gün içerisinde açılmaya başlıyor. Ayrıca belde disk dejenerasyonu teşhisi konulmuştur. 25 yıldır cezaevinde olduğunu ve hastalıklarının cezaevi koşullarından kaynaklı oluştuğunu ifade etmektedir” dedi.

Mardin’de lastiklerine ateş edilen Tır 15 araca çarptı Mardin’de lastiklerine ateş edilen Tır 15 araca çarptı

Ciddi sağlık sorunları yaşayan Yıldırım’ın tedavi hakkının engellendiğini söyleyen Turgut, “Neredeyse felçli gibi olduğunu, okuyup-yazamadığını, televizyon izleyemediğini, birkaç dakikadan fazla konuşsa gözünün ağrıdığını ve sonrasında bulanıklaştığını ifade etmektedir. Hastalığı için tedbir alınmazsa görme yetisini kaybedecektir. Doktor tarafından mercek kullanması önerilmişse de güvenlik gerekçesiyle idare tarafından verilmemiştir. Aynı şekilde gözleri ışığa karşı aşırı duyarlı ve sürekli kızarık haldedir. Bu durum için de başka bir doktor tarafından güneş gözlüğü yazılmış olmasına rağmen yine güvenlik gerekçesiyle idare tarafından verilmemiştir. Yaşamını olumsuz etkileyen ve ihtiyaçlarını karşılamasına engel olan hastalıklarının tetkik ve tedavilerinin aksatılmadan yapılmasını, doktorlar tarafından tavsiye edilmiş ve yazılmış olan mercek ve güneş gözlüğü ihtiyacının karşılanmasını, mide rahatsızlıkları için diyet yemek ihtiyacının karşılanmasını ve istediği takviye gıdaların verilmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.