Yurttaşlar, 14 Mayıs’ta 13’üncü Cumhurbaşkanı ve 28’inci Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için sandığa gitti. Cumhurbaşkanı seçiminde adaylar yüzde 50'yi aşamadığı için seçim ikinci tura kaldı. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda resmi olmayan sonuçlara göre, oyların yüzde 49,52'sini alan Cumhur İttifakı adayı Tayyip Erdoğan ile oyların yüzde 44,88'ini alan Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, 28 Mayıs'ta ikinci tur için yarışacak. İkinci turda geçerli oyların çoğunluğunu alan cumhurbaşkanı seçilecek.

Seçim süreci, sonuçları ve sonrasında yaşananlara dair Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Salih Zeki Tombak değerlendirmelerde bulundu.

‘Bu günleri yakında mumla arayacağız’

Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin sandığa yansımadığını belirten Tombak, seçime giderken iktidarın halkı manipüle edip, para saçarak bunun önüne geçtiğini ifade etti. Ancak iktidarın bu politikasının uzun ömürlü olmadığını söyleyen Tombak, “Ayın 28’ine kadar bu ‘afyon sürme’ devam edecektir.  Dolar serbest piyasada 24 lira iken Merkez Bankası’nın kontrolünde olmasına rağmen şu an 19 civarında görünüyor. Doların 30 TL’ye tekabül edeceği tarihlerde yakın diyebilirim. Şimdi iktidar tarafından harcanan ve saçılan paralar vergi ve zamlarla geri alınacaktır. Türkiye ekonomisi şu an tam bir çöküntü halinde, bu geçici pansumanlarla da bu düzelmeyecektir. Merkez Bankası’nın rezervi eksi 60 milyar Dolar.  Türkiye’nin ithalatını ve ihracatını karşılamıyor. Bu günleri yakında mumla arayacağız” diyerek uyarıda bulundu.

‘Tek çıkış yolu var; o da seçimle bu iktidarı değiştirmek’

Ekonominin kredi ve faizlerle yönetildiğini söyleyen Tombak, “Doğalgaz konusunda Rusya’ya borçlandık. Türkiye yakın dönemde çok ağır ekonomik krizle karşı karşıya kalacaktır. Bu iktidar kendine bir süre aldı. Ama bu süreyi kullanacak bir performansı yok. Enflasyon yüksek, dış borç yüksek, döviz tutulacak durumda değil. Bu tablonun sürdürülmesi mümkün değil. Bu durumda insanlar daha da yoksullaşacak. Zengin sınıfına servet transferi yapılmaya devam edilecektir. Buna itirazda bulunan yurttaşlar sokak ortasında polisle tehdit edilecektir. Türkiye şu an içinden çıkılmayacak bir sarmala doğru gidiyor. Tek çıkış yolu var; o da seçimle bu iktidarı değiştirmek. Türkiye halkları seçim süreci vardı diye fazla tepki vermediler. Yoksullaşan ve çaresizleşen toplum bunun cevabını 28 Mayıs’ta verecekler” dedi.

‘Millet İttifakı’nda bulanan partilerin pek bir etkisi olmadı’

14 Mayıs’taki seçim sonuçlarına değinen Tombak, anlamalı kısmının Cumhurbaşkanlığı seçimi olduğunu belirtti. Tombak, “Birinci turda şu ortaya çıktı. Millet İttifakı’nda bulanan partilerin pek bir etkisi olmadı. Tam aksine Cumhuriyet Halk Partisi’ne (CHP) çok az katkıları olmasına rağmen CHP’den 31 Milletvekilli aldılar. Meclis’in önemli tarafı Emek ve Özgürlük İttifakı’nın parlamentoya girmeyi yeninden başardı. Parlamentoda alınacak kararlara engel olacak bir güce sahip oldu” ifadelerini kullandı.

‘AKP 2002’deki seçimde aldığı oya geri gitti’

Hakların Demokratik Partisi’nin (HDP) 2018 Genel Seçimlerinde aldığı oy oranını hatırlatan Tombak, bu seçimlerde geriye düşen bir sonuç çıktığını belirterek, şöyle dedi: “Bu durumu her boyutuyla değerlendiriyoruz. Asıl kritik seçim Cumhurbaşkanlığı seçimidir. AKP 2002’deki seçimde aldığı oya geri gitti. Böylelikle birinci turda seçimi almayı başarmadı. Elbette çalma çırpma oldu ancak tüm seçimin kaderini buna bağlamak doğru değil. Bizim bir sıkıntımız var halkı yeterince örgütleyemedik. HDP bir düzen partisi değildir. Halkla ilişkisini seçmen ilişkisine döndürdü. Bu durumu hızlı bir şekilde aşmak gerekir.”

‘İktidar ikinci turda değişmese baskı ve sindirme politikaları devreye girecek’

AK Parti-MHP ittifakının Kürtlere yönelik baskılarını artacağına dikkat çeken Tombak, “Kürtlerin, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Kılıçdaroğlu’nu desteklemeleri bedel ödetme politikalarını devreye sokacaktır. Siyasi tutuklular bu süreçte cezaevinde kalmaya devam edecektir. Bu arada yerel seçimler olacak. İktidar ikinci turda değişmese baskı ve sindirme politikaları devreye girecektir” diye belirtti.

‘Afet bölgesinde herkesin seçime katıldığı gözüküyor’

Deprem bölgesindeki seçim sonuçlarına da değinen Tombak, “Depremden sonra devlet yoktu ama seçimde bir devlet ve hükümet eli var gibi görünüyor. Asıl şüphe etmemiz gereken şeyin bu olduğunu düşünüyorum.  Afet bölgesinde herkesin seçime katıldığı gözüküyor. Fetullah Gülen’in bir söylemi vardı: ‘Ölüleri mezardan kaldırın oy kullandırtın.’ Sanki burada da öyle bir durum var. İnsanların evini, yerini ve yurdunu kaybettiği yerlerde oy kullanılmış gibi bir durumu var. Siyasi parti temsilcilerinin bunun mutlaka kontrol etmesi gerekiyor” dedi.

HDP ile YSP heyeti: Özdağ’ın ne dediği değil, Kılıçdaroğlu’nun ne dediği önemli HDP ile YSP heyeti: Özdağ’ın ne dediği değil, Kılıçdaroğlu’nun ne dediği önemli

‘Mevcut iktidarı göndermenin yolu bir kere daha seferber olmaktır’

Seçmenlere sandığa gitme çağrısında bulunan Tombak, sandığa gitmemenin bedelinin halklara büyük olacağını söyledi. Tombak, şöyle devam etti: “Bu durumu aşmadığımızda çok ağır bir karanlık gelecek bizi bekliyor. Toplum, açlığın ve sefaletin içerisine yuvarlanacaktır. Mevcut iktidarı göndermenin yolu bir kere daha seferber olmaktır.”