Diyarbakır’da halk, siyasi partiler, sivil toplum, emek ve meslek örgütleri, Newroz finaline hazır. 21 Mart Salı günü "Her der Newroz, her dem azadî” şiarıyla Bağlar ilçesinde bulanan Newroz Parkı’nda gerçekleştirilecek mitinge dair son çağrılar yapıldı.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz,  Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ve Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar’ın katılımıyla saat 10.00’da yapılacak final Newroz’una milyonların katılımı bekleniyor.

HDP ve DBP il eşbaşkanları, Newroz’un tarihsel önemine dikkati çekerek, tüm Diyarbakır halkını alana davet etti.

‘Kürt halkının özgürlük mücadelesinin kazanma yılı’

DBP İl Eşbaşkanı Fahrettin Altun, her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük bir katılım beklediklerini dile getirerek, “Newroz gericiliğe karşı bir halk devrimi olarak kendini yeniler. Bizler bu yılki Newroz’u deprem etkisinde karşılıyoruz. Ancak yine Amed halkı olarak her yeri Newroz alanına çevireceğiz.  Bu yılki Newroz’un temel mesajı Kürt Halk Önderi Sayın Öcalan üzerindeki tecridi kırmaya yönelik olacaktır. Tecrit sadece Sayın Öcalan üzerinde değil, tüm cezaevlerine ve topluma yayılmış bir durunda. Bu yılı tecridi kırma ve Kürt halkının özgürlük mücadelesinin kazanma yılı olacaktır” dedi.

‘İktidardan hesap soracağımız bir Newroz olacak’

HDP İl Eşbaşkanı Gülistan Atasoy da, Newroz’un halkların ortak değeri olduğunu belirterek, şöyle dedi: “Depremden kaynaklı on binlerce insanımız yaşamını yitirdi ve yüzbinlerce insan mağdur edildi. Böylesi bir felaketle karşı karşıya kaldığımız süreçte halkların kaderini değiştirecek, değişim ve dönüşüme gebe bir Newroz olacak. Dolayısıyla da bizler bu zamana kadar nasıl ki özgürlük talebimizi Newroz alanlarında haykırdıysak tam da böylesi bir zamanda özgürlük, barış, adalet talebini, Kürtlerin kimlik talebini bu Newroz’da da yüksek bir sesle ifade edeceğiz. Newroz hem Kürt halkının hem de Türkiye halklarının Newroz’udur. Depremin ve acıların gölgesinde ama aynı zamanda onların öfkesiyle iktidardan hesap soracağımız bir Newroz olacak. Acımızı, öfkemizle, direnişimizle buluşturacağız. Bir daha bu acıların yaşanmaması için tüm halkların tarihsel sürece ve yeniden inşaya tanıklık etmelerini istiyoruz.”

‘İktidarın biletinin kesildiği son Newroz’

Halkı Newroz ateşi etrafında savaşa karşı barışı, özgürlüğü haykırmaya ve depremde kayıplara, felaketlere neden olan faşist iktidarlara son darbeyi vurmaya davet eden Atasoy, “Aynı zamanda yeni bir yaşamın kapılarını aralamaya davet ediyoruz. Bu seneki Newroz alanında halkın ortaya koyacağı irade ve talepler aynı zamanda aynı zamanda bizlerin seçim talepleri ve vaatleri olacak. Bu iktidarın biletinin kesildiği belki de son Newroz olacak. Baharı bahar gibi karşılayıp, bayramı bayram gibi karşılayacağımız yeni Newrozların startı olacak” diye belirtti.

‘Faşizmi kıracağız’

DTSO Başkanı Kaya: Bankalar Türkiye Bankalar Birliği’nin kararına uymuyor DTSO Başkanı Kaya: Bankalar Türkiye Bankalar Birliği’nin kararına uymuyor

HDP İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan ise, milyonları alanda verilecek mesajların etrafında kenetlenmeye ve kazanmaya tanıklık etmeye çağırarak, şöyle devam etti: “Faşizmi kıracağız. Kürtler her zaman ve her Newroz’da Sayın Öcalan’ın üzerindeki ağır tecride dikkati çekecek. Tecrit tüm toplum üzerinde uygulanıyor. Bu nedenle tecridin kırılması demek barışın yolu açılması demek. Zindanların kapısı açılması demektir. Kürtler tecridin ne anlama geldiğini bildiği için kırılması için de ne yapacağını biliyor. Tecridi kırmak için alanlarda haykıracaklar. İnanıyorum ki milyonlarca insan Newroz alanına akın edecekler. 2023 yılı kesinlikle özgürlükler ve kazanma yılı olacak.” (Kaynak: MA)