HDP Sözcüsü Ebru Günay, "Bizler örgütsel muhasebe dönemini herhangi bir algı operasyonuna prim vermeden tamamlayacağız... Eleştiri özeleştiri de kurumsal sorumluluk temelinde yapılacaktır" ifadelerini kullandı. 

HDP Sözcüsü Ebru Günay, partinin yeniden yapılanma sürecine dair açıklamalarda bulundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, partisinin yeniden yapılanma sürecine ve netleşen çalışma takvimine dair HDP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

‘Eleştiri özeleştiri de kurumsal sorumluluk temelinde yapılacaktır’

Seçim dönemindeki eksikliklerin değerlendirildiği ve eleştiri özeleştiri mekanizmasının işletildiğini ifade eden Günay, “Hiçbir gerekçe ve mazerete sığınmadan yapılan muhasebenin gereklerini yerine getirmek için kendimizi hem politikalar hem de örgütsel yapılar açısından yenilmek, yeni muhasebenin örgütsel sonuçlarını yaratmaktır. Seçim döneminde ileri tarihe attığımız büyük kongre, konferans takvimi de böylelikle yeniden işlemeye başlamıştır. Yapacağımız bu tartışmalarla büyük kongre ve konferans sürecinin içeriğini şekillendireceğiz. Halkımız, üyelerimiz ve yerel örgütlerimizle birlikte yolumuzu da hep birlikte döşeyeceğiz. Yolumuz bellidir, siyasal, örgütsel ve politik yenilenmeyi sağlamak için bu dönemin muhasebesini yapmak, sahici ve onarıcı bir eleştiri, özeleştiri devresinden geçip siyasete taşıdığımız tüm güç ve iradelerle yeniden buluşmak, tazelenmiş bir bilinç ve yüksek bir moralle büyük kongreye doğru yürümektir. Bizler örgütsel muhasebe dönemini herhangi bir algı operasyonuna prim vermeden tamamlayacağız. Barış, demokrasi, özgürlük mücadelemizi bir adım dahi geri adım atmadan daha ileriye taşıyacağız. Bu itibarla siyasal, düşüncel ve örgütsel yeniden yapılanmayı sağlamak üzere halklarımızla değerlendirmeler yapacağız. Tüm kararlaşmalarımızı da buradan çıkaracağız. Eleştiri özeleştiri de kurumsal sorumluluk temelinde yapılacaktır. Bu dönem bireysel inisiyatiflerle kararlarla karşılanamaz. Varolan yetersizlikler aşılamaz” ifadelerini kullandı.

‘Öncülük rolümüzü sürdüreceğiz hem de halklarımızın beklediği Türkiye siyasetini değiştireceğiz’

Büyük kongre sürecine katılım çağrısı yapan Günay, “Yeni sürecin öznesi olacak olan tüm partililerimizi, emektar arkadaşlarımızı eleştiri, özeleştiri ve yeniden yapılanma sürecine katkı sunmaya, katılmaya ve yeniden yapılanmaya çağırıyoruz. Bizler için yeni dönem başladı. Örgütlü bir muhasebe sürecini Büyük Konferans ve Kongre ile tamamlayacağız. HDP halkların partisidir, partimizi halımız var etmiştir. Onun mücadelesiyle bugünlere gelmiştir. Partimiz ve bundan sonraki hedeflerimize de halkımızın gösterdiği istikamette devam edeceğiz. İl il mahalle mahalle köy köy hep birlikte bu süreci tamamlayacağız. Çok daha güçlü bir şekilde bu süreçten çıkacağımıza da inancımız tamdır. Partimiz değişimin iradesinin öncüsüdür. Yeni dönemde de hem bu öncülük rolümüzü sürdüreceğiz hem de halklarımızın beklediği Türkiye siyasetini değiştireceğiz.” dedi.

‘Demirtaş’ın cumhurbaşkanlığı adaylığı kendisinin hukuki durumu nedeniyle değerlendirilmedi’

Günay, Demirtaş ve cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili gelen sorulara şu yanıtı verdi: "Demirtaş’ın röportajı ile ilgili birkaç soru üst üste geldiği için ifade etmek isterim ki, bu konu üzerinden yapılan spekülatif söylemlere Demirtaş’ın kendisi de gerekli cevapları verdi. Knedisi önceki dönem Eş Genel Başkanımız. Biz bu tartışmaları yürütürken bütün parti kurullarımızla yine siyaseten HDP içerisinde ve şuanda tutuklu olan arkadaşlarımızla bir tartışma süreci yürüttük. Yine aynı şekilde HDP bileşenleri ile bir tartışma yürüttük. Bütün seçim sürecini yürütürken seçim stratejisini belirlerken de bu tartışmaları yürüterek bunları belirledik. Dolayısıyla bu konuda kendisinin (Demirtaş) cumhurbaşkanlığı adaylığı kendisinin hukuki durumu nedeniyle değerlendirilmedi. Zaten kendisiyle yapılan istişarelerde kendisinin bir kadın cumhurbaşkanı adayı önerisi vardı. Biz bu süreci örerken de hem Emek ve Özgürlük İttifakı ile yaptığımız tartışmalarda hem de kendi bileşenlerimizle yaptığımız tartışmalarda şunu ifade ettik, deprem süreciyle birlikte Türkiye siyasetinde yeni bir süreç başlamıştır ve biz tartışmalarımızı bu çerçevede gözden geçirerek bir tutum belirledik. Kendisinin özeleştiri ve eleştirileri bizim açımızdan kıymetlidir. Biz parti olarak halkımızla birlikte kongre ve konferans sürecinde hep beraber karar vereceğiz."

Günay, Hür Dava Partisi'yle ilgili soru için de "Kabarık suç örgütleriyle birlikte olanlara karşı tavrımız değişmeyecektir" ifadelerini kullandı.