İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki kızı H.K.G.'yi “müridi” Kadir İstekli ile dini nikahla evlendirmesi ve tecavüze maruz bırakılmasıyla ilgili davanın 6’ncı duruşması İstanbul’daki Kartal Anadolu Adliyesi 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Bir önceki celsede Gümüşel’in avukatının davadan çekilmesi üzerine, yeni avukat savunma yapmak için süre talep etti. Avukatın talebini kabul eden mahkeme, duruşmayı 23 Ekim’e erteledi.

Ne olmuştu?

Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızı H.K.G., 6 yaşındayken 29 yaşındaki “mürit” Kadir İstekli ile dini nikahla evlendirildiğini söyleyerek şikayetçi oldu. Çocukluğu boyunca cinsel istismara uğradığını söyleyen H.K.G, bunun kendisine bir oyunmuş gibi anlatıldığını aktardı. 

Şikayet üzerine Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılarak, iddianame hazırlandı.  İddianamede, Kadir İstekli hakkında 67 yıl 10 ay 15 gün; baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında ise 22 yıl 6 ay hapis cezası istendi.

DEM Parti yöneticisinin aracı tarandı DEM Parti yöneticisinin aracı tarandı

Davanın görülen ilk duruşmasında mahkeme heyeti, gizlilik kararı alarak yayın yasağı getirdi. Davanın 5'inci duruşmasında ise Kadir İstekli’nin avukatının vekillikten çekilme dilekçesi vermesi üzerine duruşma ertelendi. (Kaynak: MA)