İHD Diyarbakır Şubesi, Koşuyolu Parkı İnsan Hakları Anıtı önünde açıklama yaptı. Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili Adalet Kaya, Barış Anneleri Meclisi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Diyarbakır Tabip Odası, HDP, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Diyarbakır Şubesi ve Diyarbakır Barosu yöneticileri katıldı.

Güvenlikçi politikaların etkisi

Açıklamayı yapan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Ercan Yılmaz, Rusya’nın Ukrayna işgali ile devam eden savaşın büyük acılar üretmeye, Libya ve Suriye iç savaşının yüzbinlerce insanın yerinden edilmesine, Türkiye’nin Kürt meselesini aşırı güvenlikçi politikalarla çözme ısrarının her yıl yüzlerce insanın yaşamını yitirmesine neden olduğunu söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin barışı tesis edemediğine işaret eden Yılmaz, “Kürt meselesinin demokratik yol ve yöntemler ile çözülememesinin bir sonucu olarak yaklaşık 40 yıldır devam eden çatışmalı süreçte, başta yaşam hakkı olmak üzere en temel insan hakları sürekli ve sistematik olarak ihlal edilmiştir” dedi.

Savaş politikalarına harcanan milyonlar

Siirt’te kış için sobalar görücüye çıktı Siirt’te kış için sobalar görücüye çıktı

Kürt meselesindeki çözümsüzlük politikasının olumsuz etkilediği bir diğer alanın da ekonomi olduğunu sözlerine ekleyen Yılmaz,  “Türkiye Toplumunun büyük bir kesiminin açlık sınırının altında yaşamını devam ettirmek zorunda iken, her yıl savaş politikalarına milyarlarca dolar harcanmaktadır” şeklinde konuştu.

İnsan hakları savunucuları olarak 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle bir kez daha barış isteklerini yükselttiklerini söyleyen Yılmaz, “Topluma dayatılan nefret dilinin son bulması için iktidarı insan haklarına dayalı barışçıl politikaları uygulamaya ve Türkiye’nin toplumsal barışına uyguladığı tecrit politikasından vazgeçmeye çağırıyoruz” dedi.