Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKYB) Süleymaniye şehrinde bulunan Süleymaniye Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde eğitim gören 14 öğrenci, Dicle Üniversitesi'nin yaptığı anlaşma çerçevesinde 5-25 Ağustos tarihleri arasında 20 günlük staj eğitimi için Diyarbakır’da Veteriner Fakültesine geldi.

Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde 3 haftalık staj dönemi için eğitim gören Süleymaniye Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde okuyan 14 öğrenci, eğitimlerini tamamladıktan sonra sertifika alacak. Farklı tekniklerin görüldüğü Hayvan Hastanesi’nde stajyer öğrenciler becerilerini geliştiriyor.

Dicle Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı ve Hayvan Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Hasan İçen, stajyer öğrencilerin 20 günlük eğitim alacağını belirtti şöyle devam etti:

AW010895_03

“3 öğretim üyesi anlaşma yapmak üzere Diyarbakır’a geldiler. Bu anlaşmanın ön maddeleri hazırlandı. Bu ön maddelerin içerisinde bir tanesi de öğrenci değişimiyle öğrenci staj hareketliliği konusunda bir fikir birliğine varıldı. Bu amaçla 5 ile 25 Ağustos tarihleri arasında 20 gün süreyle öğrencilerin burada bilgi ve becerilerini geliştirmek üzere geleceklerini söylediler. İlgili birimlere durumu bildirdikten sonra öğrenciler geldiler. Onlara kalacak yer konusunda yardımcı olduk ve otobüsle nasıl gidip gelecekleri konusunda da her şeyi anlattık. Öğrencilere stajın bitiminde fakültemiz adına yaptıkları staj ile ilgili bir sertifika yapacağız. Sertifika sunumunu yaptığımız gün kendi üniversitelerinin dekanı da gelecek. Kendisi de belge dağıtımında burada yer alacak.

DİERG: KPSS ile mülakat puanları eşdeğer tutulmamalı! DİERG: KPSS ile mülakat puanları eşdeğer tutulmamalı!

Şehrimizden çok memnun kaldıklarını, gelirken yemekle ilgili sıkıntı olacağını ama şimdi alışkın olduklarını söylüyorlar. İlk yaptığımız görüşmelerde hasta çok olduğu için pratik açısından stajyer öğrenciler memnun kaldıklarını belirtti”

AW010895_05

Süleymaniye Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde eğitim gören Kale Saman, ise staja dair şu ifadeleri kullandı:

 “Farklı hasta vakalarını burada görüyoruz. Şu an eğitimimiz çok iyi gidiyor. 2 haftamız bitti bir haftamız kaldı. Hocalarımız sağ olsunlar çok yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra Dicle Üniversitesi’nde eğitim gören stajyer arkadaşlarımızla da çok iyi anlaşıyoruz. Diyarbakır’ı da gezme fırsatımız oldu. Şehrin kültürü bizim kültürümüze çok yakın”

Dicle Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde öğrenim gören 5’inci sınıf öğrencisi Dilan Kıratlı, yurtdışından gelen öğrencilerle iyi anlaştıklarını ve bilgi alışverişi yaptıklarını ifade etti.

“Maalesef bizim dil becerimiz fazla olmadığı için imreniyoruz. Uluslararası stajyer öğrencinin gönderilmesi bence çok iyi bir şey. Böylelikle bizler için de onlar için de bir bilgi alışverişi olmuş oluyor.”