Ardahan’da Göle Belediyesi tarafından 2019’da yapımına başlanan ve 2022 yılında tamamlanan Göle Şehirlerarası Otobüs Terminali, Erzurum ile Ardahan il sınırı içerisinde yapıldığı için büyük bir mağduriyet yaşanıyor. AKP’li belediye döneminde halkın tüm itirazlarına rağmen yapılan otogar, kaderine terk edildi. Erzurum il sınırında yapılan otogara gidiş için ne servis kalkıyor ne de şehir içi ulaşım sağlanıyor. Yurttaşlar Göle merkezinden otogara gitmek için ise en kısa mesafeye 50 TL ödemek zorunda kalıyor.

Otogar iki şehir arasında kaldı

Erzurum ve Ardahan il sınırları içerisinde bulunan ve imarda sanayi bölgesi olarak geçen bölgede kurulan otogarın tabelası dahi asılmadı. Kars-Artvin karayolu üzerine otogarı gösteren tabela asılmasına da izin verilmiyor. Otogar esnafı, tabela asmak için Ardahan Karayolları Müdürlüğü’ne başvurdu ancak “sınırımızda olmadığı” gerekçesiyle reddedildi. Erzurum Karayolları Bölge Müdürlüğü’ne yapılan başvuru da aynı gerekçe ile reddedildi. Ortada kalan esnaf, bu kez Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) şikayette bulundu ancak sonuç alamadı.

İmarda sanayi olarak geçiyor

Meteoroloji 8 ili uyardı Meteoroloji 8 ili uyardı

Ayrıca otogarın imar planında “otogar” olarak değil, “sanayi” olarak kayıtlara geçtiği öğrenildi. Bu nedenle belediye otogar için ruhsat vermediği belirtildi. İşletmenin temizlik ve güvenliğini sağlamayan belediyenin, sadece giriş çıkışta makbuz kesmesi için bir memur görevlendirmesi dikkat çekti.

Esnaflar mağdur

Yaklaşık bir yıldır tamamlanan otogar işletmesinin neredeyse tüm duvarları çatlarken, otogar girişinde bulunan köprü de yıkıldı ancak aylar geçmesine rağmen onarılmadı. Can güvenliklerinin olmadığını ifade eden esnaf, yaşanan sorunların bir an önce çözülmesini istedi. Esnaf Ali Karabacak, otogarın taşındığı günden bu yana büyük bir mağduriyet yaşadıklarını anlattı.

Otogarın yapıldığı yerin Ardahan değil, Erzurum bölgesinde olduğunu ifade eden Karabacak, “Burası otogar değil, sanayi bölgesi olarak geçiyor. İki ilin sınırları içerisinde olduğu için buranın otogar olduğuna dair tabela asamıyoruz. Bu konuda büyük bir mağduriyet yaşıyoruz. Belediye başkanının yanına gittik, yaşanan sorunları anlattık, bizim sıkıntılarımıza çözüm bulmadılar. Şu an binanın tüm duvarları çatlamış ve bakımsız bir durumda. Burası Erzurum’a bağlı ama Göle otogarı olarak geçiyor. Bu nedenle hiçbir resmi işlemi yapamıyoruz. Yine binada temizlik yok, çalışan yok, kaderine terk edildi” diye konuştu.

Belediye yetkilileri, konuya dair bilgi paylaşamayacaklarını ifade etti. (Kaynak: MA)