Memleket Partisi'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin adaylıktan çekildiğini açıklamasını dünya basını da 'son dakika' olarak duyurdu.

'Erdoğan'ın başlıca rakibine katkı sağlayabilir'

UNESCO uluslararası anlaşma hazırlığında: Plastik kirliliğine son UNESCO uluslararası anlaşma hazırlığında: Plastik kirliliğine son

İngiltere'nin Reuters haber ajansı, Muharrem İnce'nin 'seçimlere günler kala seçimden çekildiğini' duyurduğu haberinde, "Pazar günü Türkiye'de yapılacak seçimlerde dört Cumhurbaşkanı adayından biri olan Muharrem İnce, Perşembe günü yarıştan çekildiğini açıkladı" diye yazdı. Reuters haber ajansı, bu durumun Cumhurbaşkanı adayı 'Erdoğan'ın başlıca rakibine olası bir katkı sağlayabileceği' öngörüsünü paylaştı.

'Yeni bir belirsizlik: destekçileri kime oy verecek?'

ABD'nin Bloomberg haber sitesi, İnce'nin adaylıktan çekilmesine ilişkin haberinde, İnce'nin çekilmesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın karşısındaki rakip sayısını azalttığını aktararak, bu durumun, 'destekçilerinin nasıl oy vereceği ile ilgili yeni bir belirsizlik yarattığını' kaydetti. Bloomberg, Muharrem İnce'nin istifasının seks kaseti ve rüşvet iddialarını reddetmesinin ardından geldiği bilgisini de okurlarıyla paylaştı.

'Kılıçdaroğlu'nun kazanma şansını artırabilir'

Washington merkezli Al-Monitor haber sitesinden Ezgi Akın'ın Muharrem İnce'nin adaylıktan çekilmesi ile ilgili haberinde, "İnce'nin kararı, oylarının büyük bir kısmı muhalefet tabanından geldiği için ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a karşı kazanma şansını artırabilir" denildi.

'Muhalefete katkı sağlayabilir'

Al Jazeera haber sitesi de Muharrem İnce'nin Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilmesi ile ilgili olarak, "Muhalefet, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı yenmeye çalıştığından, İnce'nin çekilmesi muhalefete olası bir katkı ağlayabilir" yorumunu yaptı. Site, aynı zamanda, son anketlerin Kılıçdaroğlu'nu Erdoğan'ın 5 puan önünde gösterdiğini hatırlattı.

‘Parti yöneticileri istifa etmişti’

Fransa’nın Le Monde gazetesi de seçimlere üç gün kala İnce'nin adaylıktan çekildiğini duyurduğu haberinde, “Partisindeki pek çok yönetici, adaylığının ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun 20 yıldır iktidarda olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı kazanmasına engel olabileceğinden endişe ederek son günlerde istifa etmişti” detayını paylaştı.

‘Erdoğan karşıtı oyları bölmesinden korkuluyordu’

ABD’nin CNN International haber sitesi, konuya ilişkin haberinde, “Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce pazar günü yapılacak seçimden önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın rakibi Kemal Kılıçdaroğlu’na katkı sağlama olasılığı olan bir hareketle seçim yarışından çekildi” dedi. CNN, Muharrem İnce’nin anketlerde üçüncü sırada olduğunu ve bazı muhalif isimlerin İnce’nin Erdoğan karşıtı oyları bölmesinden korktuğunu aktardı. (Kaynak: Gazete Duvar)